Tak było na Dniach Sokółki

dni_sokolki-277

Od piątku 13 do niedzieli 15 czerwca trwały tegoroczne Dni Sokółki. Do wspólnego świętowania zaprosił Burmistrz Sokółki Stanisław Małachwiej. Współorganizatorami imprezy byli: Sokólski Ośrodek Kultury oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Gwiazdą tegorocznych Dni Sokółki był zespół Lady Pank, którego koncert obejrzało blisko 8 tysięcy widzów. Zgromadzony na stadionie tłum śpiewał razem z Januszem Panasiewiczem największe przeboje zespołu. Nie obyło się bez bisów.

Święto Miasta rozpoczął Jarmark na Świętego Antoniego. W piątek 13 czerwca przypadł doroczny odpust w sokólskiej parafii św. Antoniego Padewskiego. Właśnie z tego faktu wynikł pomysł zorganizowania jarmarku. Pierwsze zakupy na stoiskach rozstawionych wzdłuż uliczki przy kinie „Sokół” i na terenie parku, można było zrobić już po godz. 8.

O godz. 10 w kościele kolegiackim pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce została odprawiona uroczysta msza w intencji mieszkańców Sokółki. Przewodniczył jej abp. Tadeusz Kondrusiewicz. Podczas mszy poświęcono Chleb św. Antoniego. Jak podaje tradycja, św. Antoni pomógł pewnej matce, której dziecko utopiło się w stawie. Obiecała ona świętemu, że jeśli Bóg wskrzesi jej dziecko, otrzyma od niej tyle zboża, ile waży jej syn. Chłopiec wrócił do życia dzięki modlitwie św. Antoniego, który polecił matce rozdać zboże ubogim. Od tego wydarzenia bierze się zwyczaj ofiarowania potrzebującym pomocy pod nazwą „Chleb św. Antoniego”.

Po mszy spod kościoła wyruszyła Miejska Orkiestra Dęta z Sokółki wraz z mażoretkami. Orkiestranci przeszli na plac przed kinem. Oficjalnego otwarcia Jarmarku św. Antoniego i Dni Sokółki 2014 dokonał Burmistrz Stanisław Małachwiej.

– Witam wszystkich i zapraszam do wspólnego świętowania. Przed nami trzy dni pełne rozmaitych atrakcji – powiedział Burmistrz Sokółki Stanisław Małachwiej.

Po przemówieniu Gospodarza Miasta przyszedł czas na występ orkiestry i mażoretek. Ich popisy nagrodzono gromkimi brawami. Tego dnia na scenie zaprezentowali się: Kapela Mundka z Sokółki, Trio Akordeonowe z Czarnej Białostockiej, zespół EXIT z Krynek oraz Babeczki Podlaskie. Ogromny aplauz wzbudził debiut sceniczny dzieci ze Szkoły Tańca OSiR Kadryl Sokółka.

W trakcie jarmarku, w kinie wyświetlono film o cudach eucharystycznych na świecie.

Przez cały dzień można było zaopatrzyć się w smakołyki regionalne i rękodzieło ludowe. Uwagę zwracało profesjonalnie stoisko przygotowane przez pracowników piekarni firmy „Jaskółka” z Sokółki. Znalazły się na nim oryginalne wypieki, wśród których nie zabrakło chleba św. Antoniego.

Wieczorem mieszkańcy Sokółki mieli okazję uczestniczyć w prapremierze kina letniego. Rozpoczęła go prezentacja o firmie Metal Fach, która w tym roku świętuje 25 urodziny. Metal Fach był głównym sponsorem Dni Sokółki 2014. Później kinomani obejrzeli polską komedię pt. „Wkręceni”.

Wczesne sobotnie popołudnie upłynęło pod znakiem rozgrywek sportowych. Rozegrano Turniej Tenisa Ziemnego, Turniej Piłki Nożnej do lat 16, Turniej Piłki Siatkowej oraz II Mistrzostwa Sokółki w Wyciskaniu Sztangi Leżąc.

Z myślą o dzieciach przygotowano liczne gry i zabawy.

Przed godz. 17 na murawę stadionu wyszli sokólscy studenci z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Seniorzy stawili się na spotkanie z wielokrotną olimpijką Krystyną Zabawską – Danilczyk. Pani Krystyna przyjechała do Sokółki na zaproszenie Wicemarszałka Województwa Podlaskiego Mieczysława Baszko. Spotkanie odbyło się w ramach programu „Bądź w olimpijskiej formie”, realizowanego przez Fundację Zatrzymać Czas. Olimpijka i Marszałek poprowadzili ćwiczenia z seniorami.

– Jesteście w całkiem dobrej kondycji. Wiem co mówię, bo kiedyś pracowałem w szkole jako nauczyciel wychowania fizycznego – podkreślił Mieczysław Baszko.

W sobotę odbyły się również pokazy kaskaderskie. Wieczór wypełniły koncerty zespołów młodzieżowych: „Orshak” z Michałowa, „Blackeast” z Sokółki, „Rock Minotaur” z Białegostoku i „Backsly” z Białegostoku. Do północy trwała dyskoteka z DJ-em.

Niedzielny program rozpoczął koncert zespołu HELIOS z Sokółki. Po nim scena przez prawie dwie godziny należała do wychowanków sokólskich przedszkoli i szkół. Przed publicznością zaprezentowali się reprezentanci: Przedszkola nr 1, 4 i 5, Zespołu Szkół Integracyjnych, Zespołu Szkół Ogólnokształcących oraz Szkoły Podstawowej nr 1 z Sokółki. Na wszystkich wykonawców czekała słodka niespodzianka – ogromny tort ufundowany przez sponsora głównego imprezy – Metal Fach.

Po występach dzieci przyszedł czas na wręczenie certyfikatów programu „Działaj Lokalnie”. Ta część programu należała do Prezes Fundacji Sokólski Fundusz Lokalny Marii Talarczyk. Pani Maria wręczyła certyfikaty w towarzystwie Anny Sokolik ze Stanów Zjednoczonych, która od kilku lat funduje stypendia dla zdolnej sokólskiej młodzieży.

W niedzielę rozegrano Turniej Sokólskich Rodzin. Zwycięsko wyszła z niego Rodzina Szczygielskich z Sokółki, drugie miejsce zajęła Rodzina Tolków z Bogusz, natomiast trzecie – Rodzina Radkiewiczów z Sokółki.

Prawdziwym hitem niedzielnego programu okazał się mecz piłkarski Metal Fach kontra Reszta Świata. Obie drużyny przygotowały się znakomicie. Nie zawiedli też kibice. Bramki Reszty Świata bronił Burmistrz Sokółki Stanisław Małachwiej, z kolei Metal Fachu – Tomasz Dorosz. W pewnym momencie spotkania było 5:2 dla Metal Fachu. Drużyna Reszty Świata nie dała się jednak łatwo pokonać. Ostatecznie po ostatnim gwizdku sędziego wynik meczu brzmiał: 5:5. Potrzebne okazały się rzuty karne. Tutaj również był remis 5:5. Po meczu członkowie drużyn pogratulowali sobie nawzajem umiejętności piłkarskich.

Po sportowych emocjach, uczestnicy Dni Sokółki obejrzeli program kabaretu „Made in China”. Był też zestaw pytań konkursowych o firmie Metal Fach. Przed publicznością wystąpił też sokólski zespół „Bad Falcon”.

Gwiazdą tegorocznych Dni Sokółki był zespół Lady Pank, którego koncert obejrzało blisko 8 tysięcy widzów. Zgromadzony na stadionie tłum śpiewał razem z Januszem Panasiewiczem największe przeboje zespołu. Nie obyło się bez bisów.

Wspólne świętowanie zakończył pokaz sztucznych ogni.

SPONSORZY DNI SOKÓŁKI 2014:

SPONSOR GŁÓWNY: METAL FACH Sokółka

SPONSORZY:

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Sokółce
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Sokółce
PPHU KRESPOL w Sokółce
MARKA ŻUBR
Alior Bank
Zakład Wyrobów Gumowych GENES Eugeniusz Mieczkowski Sokółka
Barter S.A.
Olsztyńskie Kopalnie Surowców Mineralnych
Bank BGŻ
Bank Spółdzielczy w Sokółce
Biuro Serwis Marcin Dylewski Sokółka
Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Sokółce
PPUH GENO Sokółka
SATO Białystok
„Tumiel i Syn” Auto Części Łukasz Tumiel Sokółka
IDEALAN Sokółka
Jaskółka Sokółka
„U Matczak” Sokółka
Przedsiębiorstwo Budownictwa Inżynieryjnego Janusz Piotrowski
Naprawa Aut Powypadkowych Mariusz Woronowicz – Sokółka
Krzysztof Marciniak Białystok

FOTO GALERIA:

(UM) Fot.: D. Biziuk

 

Skip to content