W samo południe

Magdalena Pietrych, uczennica VI klasy Szkoły Podstawowej nr 1 w Sokółce została Młodzieżowym Merem Miasta. Wybory odbyły się 4 czerwca podczas sokólskich obchodów 25. rocznicy pierwszych wolnych wyborów w powojennej Polsce.

w-samo-poludnie-050

„4 czerwca 1989 roku to triumf solidarności i odwagi nad zwątpieniem i politycznym osamotnieniem. 4 czerwca 1989 roku to początek udanej, wielkiej zmiany ustroju. 4 czerwca 1989 roku to powrót nadziei na suwerenność państw Europy Środkowej i Wschodniej, to początek drogi ku jedności Europy. (…) Zwyciężyła solidarna decyzja milionów Polaków.” – napisał Prezydent RP Bronisław Komorowski. Głowa Państwa zachęcała do zorganizowania obchodów 25-lecia polskiej wolności. Na apel Prezydenta odpowiedziała Fundacja Sokólski Fundusz Lokalny.

– Postanowiliśmy uczcić tę szczególna rocznicę. Wspólnie z Burmistrzem Sokółki Stanisławem Małachwiejem oraz Sokólskim Ośrodkiem Kultury zorganizowaliśmy imprezę ph. „W samo południe”. Jej nazwa nawiązywała do słynnego plakatu wyborczego z 1989 roku z Garym Cooperem w roli głównej, który zachęcał, aby „w samo południe” udać się do urn wyborczych – powiedziała Maria Talarczyk, Prezes Zarządu Fundacji SFL.

Rocznicowe obchody połączono z wyborami Młodzieżowego Mera Miasta. Głosowanie poprzedziło kilka innych punktów programu.

Uczestnicy imprezy wypełnili plac przed kinem „Sokół” w Sokółce. Adresowany do uczestników obchodów list Prezydenta Bronisława Komorowskiego odczytała Agnieszka Kozakiewicz z Sokólskiego Ośrodka Kultury. Następnie głos zabrała Prezes Maria Talarczyk.

– 25 lat temu byliśmy wszyscy razem, ogarnięci nadzieją wolności. Witam wszystkich członków Komitetu Obywatelskiego Solidarności. Dzisiaj mamy też wyjątkowego gościa. Jest nim Anna Sokolik ze Stanów Zjednoczonych. Pani Anna od kilku lat funduje stypendia dla sokólskiej młodzieży – wyjaśniła Maria Talarczyk.

Wydarzenia sprzed 25 lat wspominali: Krzysztof Krasiński, Krzysztof Oszer i Eugeniusz Wiśniewski.

– Musimy uzmysłowić sobie, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Pamiętajmy, że wydarzenia roku 1989 roku nie byłyby możliwe gdyby nie wybór Polaka na Stolicę Piotrową w październiku 1978 roku. Jan Paweł II w olbrzymim stopniu przyczynił się do tego, że żyjemy w zjednoczonej Europie i wolnej Polsce – podkreślił Burmistrz Sokółki Stanisław Małachwiej.

Burmistrz Sokółki wręczył podziękowania i pamiątki członkom Komitetu Obywatelskiego.

Po tej części przystąpiono do wyborów Młodzieżowego Mera Miasta. Swoich kandydatów zgłosiły: Zespół Szkół Integracyjnych, Zespół Szkół Ogólnokształcących, Szkoła Podstawowa nr 1 oraz Gimnazjum nr 1 w Sokółce. Poszczególne komitety wyborcze przygotowały oryginalne prezentacje na temat kandydatów.

Z Zespołu Szkół Integracyjnych w wyborach na Mera wystartowała Karolina Klepacka, z Zespołu Szkół Ogólnokształcących – Marlena Radkiewicz, ze Szkoły Podstawowej nr 1 – Magdalena Pietrych, z Gimnazjum nr 1 – Urszula Sklepkowska.

Po przeliczeniu głosów wyjętych z urn, okazało się, że Młodzieżowym Merem Miasta została Magdalena Pietrych, którą poparły 34 osoby.

– Gratuluję zwycięstwa. Być może nie będzie to twoja pierwsza wygrana w wyborach. Życie może napisać dalszy ciąg tej historii – powiedział zwracając się do Magdaleny Pietrych Burmistrz Sokółki Stanisław Małachwiej.

Mer otrzymała symboliczne klucze do miasta, a następnie wraz z całym sztabem wyborczym złożyła wizytę w gabinecie Burmistrza Sokółki.

– Czuję się tutaj bardzo dobrze – przyznała Magdalena Pietrych podczas odwiedzin w Urzędzie Miejskim w Sokółce.

(UM) Fot.: D. Biziuk

Skip to content