Śladami zbrodni

Sokólski Ośrodek Kultury, Instytut Pamięci Narodowej oraz Klub Historyczny im. kpt. Franciszka Potyrały „Oracza” zapraszają na spotkanie z Marcinem Zwolskim – autorem książki pt. „Śladami zbrodni okresu stalinowskiego w województwie białostockim”. Spotkanie odbędzie się w czwartek 27 lutego w Kawiarni „Lira” Sokólskiego Ośrodka Kultury. Początek o godz. 17.

Mając na względzie pamięć ofiar zbrodni systemów totalitarnych i dążąc do identyfikacji ich szczątków Instytut Pamięci Narodowej oraz Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie postanowiły powołać Polską Bazę Genetyczną Ofiar Totalitaryzmów. Zdobycze współczesnej medycyny pozwalają na zidentyfikowanie bezimiennych dotychczas szczątków ludzkich w oparciu o materiał biologiczny pobrany od osób spokrewnionych.

Podczas spotkań promujących wydawnictwo „Śladami zbrodni okresu stalinowskiego w województwie białostockim” pracownicy Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku będą zbierać materiał historyczny i biologiczny od krewnych ofiar zbrodni.

Uwaga! W sposób szczególny na spotkanie zapraszamy osoby, których bliscy zginęli podczas Obławy Augustowskiej oraz w wyniku represji komunistycznych, a miejsca ich pochówku nie są znane. Od tych osób podczas spotkania pracownicy IPN będą pobierać próbki materiału genetycznego w celu identyfikacji odnajdywanych szczątków.

Po spotkaniu, w ramach przypadającego 1 marca Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych odbędzie się przemarsz pod siedzibę dawnej UB na ul. Dąbrowskiego w Sokółce, gdzie nastąpi złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy.

Organizatorzy

Skip to content