Morsy zajadały się pączkami i lodami

Blisko 200 osób wskoczyło do sokólskiego jeziora podczas imprezy, którą zorganizowano w niedzielę 23 lutego. Była to „Tłusta Niedziela – Igrzyska z Morsami i Pączkami”.

morsy_olimpiada-038

Na wspólną zabawę zaprosili: Burmistrz Sokółki Stanisław Małachwiej, Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Nadleśnictwo Krynki z siedzibą w Poczopku koło Szudziałowa.

Była to już druga edycja tej imprezy, która gromadzi morsy z różnych zakątków Podlasia. Odbywa się ona zawsze w niedzielę poprzedzającą Tłusty Czwartek i nawiązuje do karnawałowej tradycji jedzenia pączków. Z tym, że degustacja odbywa się – jak na morsy przystało – w przeręblu.

Tym razem do Sokółki przyjechali miłośnicy zimowych kąpieli z Białegostoku, Wasilkowa, Supraśla, Dąbrowy Białostockiej, Lipska, Brańska, Grajewa, Augustowa. Liczną grupę stanowiły sokólskie morsy.

Dzień przed imprezą nad zalewem pojawili się strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce, którzy pomogli morsom wyciąć ogromny przerębel. Okazało się, że lód na jeziorze miał ponad 30 cm grubości.

W tym roku Tłusta Niedziela przypadła w szczególnym dniu – zakończenia Zimowej Olimpiady w Soczi. Właśnie dlatego impreza w Sokółce miała olimpijskie akcenty. Już sama nazwa mówiła, że są to „Igrzyska z Morsami i Pączkami”.

Uczestników Tłustej Niedzieli przywitał Burmistrz Sokółki Stanisław Małachwiej.
– Cieszę się, że impreza nabiera rozmachu. Jest nas tutaj zdecydowanie więcej niż przed rokiem. Życzę wszystkim udanej zabawy – powiedział Burmistrz Stanisław Małachwiej.

Do życzeń przyłączyli się również: Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Mieczysław Baszko, Nadleśniczy Nadleśnictwa Krynki z siedzibą w Poczopku Waldemar Sieradzki, Wicestarosta Sokólski Alicja Rysiejko oraz Dyrektor OSiR w Sokółce Mirosław Bielawski.

Hejnał na morsy odegrał Rafał Siwiński z Nadleśnictwa Krynki. Był też Hymn Morsów Podlaskich, do którego słowa napisał Ryszard Staranowicz, Prezes Podlaskiego Klubu Morsów. Następnie przyszedł czas na zapalenie znicza olimpijskiego. Dokonali tego Jan Charłan i Andrzej Gutowski, najbardziej zasłużone sokólskie morsy.

Przed rozgrzewką Nadleśniczy Waldemar Sieradzki wręczył nagrody laureatom konkursu na najlepszy limeryk pt. „Kto lepiej wyłuszczy, co ma mors do puszczy”. Otrzymali je: Katarzyna Klimowicz – Kułak i Ewelina Bandzińska z Sokółki oraz Krzysztof Skowroński z Podlaskiego Klubu Morsów.

Kolejnym punktem programu było przeciąganie liny. O zwycięstwo zabiegały drużyny gości i gospodarzy. Po zaciętej walce ogłoszono, że wygrał zespół gości.

Pokaz wycinania przerębla za pomocą piły motorowej zaprezentowali Jan Charłan i Jan Klejbuk.

Rozgrzewkę morsów poprowadziła Paulina Kondrusiewicz. Następnie prowadzący imprezę dziennikarz radiowy marek Gąsiorowski wydał komendę wejścia do wody. Przed zanurzeniem się w jeziorze każdy mors częstował się pączkami. Po pączkowej uczcie rozpoczęła się degustacja lodów. Było to przygotowanie do próby pobicia rekordu Guinessa w konkurencji „Lody do wody”.
– Pączki w przeręblu smakują rewelacyjnie. Lody też – przyznały morsy.

Na wszystkich uczestników zabawy czekały sauny fińska i japońska oraz porcja gorącej grochówki, bigosu, a także wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku.

Ci, którzy zmarźli w nogi, mogli pochodzić po rozżarzonych węglach.

Imprezę zakończyła dekoracja morsów medalami, fajerwerki z konfetti, pamiątkowe zdjęcia i zagaszenie znicza olimpijskiego.

Sponsorami Tłustej Niedzieli – Igrzysk z Morsami i Paczkami w Sokółce byli:
– FMP S.C. Izabela Ancypo, Grzegorz Piasecki z Sokółki;
– EKO GRIL Spółdzielnia Producentów Drobiu Sokółka;
– Jaskółka Sp. z o.o. z Sokółki;
– Karczma za Płotem w Czarnej Białostockiej;
– Zajazd SOSNA koło Kuźnicy;
– Stacja Paliw SA – CHA S.C. w Sokółce;
– Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji;
– Augustowianka Sp. z o.o. w Augustowie;
– Pomoc Drogowa – Mariusz Woronowicz.

Organizatorzy dziękują strażakom z Komendy Powiatowej państwowej Straży Pożarnej w Sokółce za pomoc w wycięciu przerębla oraz wolontariuszom, którzy pomagali podczas Tłustej Niedzieli.

(UM) Fot.: D. Biziuk


Zobacz również

Skip to content