Białorusini odwiedzili Sokółkę

Goście z Iwie i Mińska zatrzymali się w niedzielę 15 grudnia w Sokółce. Grupa odwiedziła Muzeum Ziemi Sokólskiej, a następnie pojechała do Bohonik, żeby zobaczyć zabytkowy meczet.

W sokólskim muzeum gości z Białorusi powitał Burmistrz Sokółki Stanisław Małachwiej.
– Od dwóch lat mamy podpisaną deklarację o współpracy z Gminą Iwie. Niedawno nasza delegacja gościła na Białorusi. Dzisiaj przyszedł czas na rewizytę – powiedział Burmistrz Stanisław Małachwiej.

Rolę tłumacza i opiekuna grupy pełnił Jerzy Pławsiuk z Przedsiębiorstwa EKOprojekt Sokółka. Goście mieli okazję zobaczyć muzealne ekspozycje i poznać historię Sokółki.
– W przyszłym roku nasze miasto będzie obchodziło 405. rocznicę nadania praw miejskich – przypomniała Aleksandra Pluta z Muzeum Ziemi Sokólskiej.

Grupa z Iwie zainteresowała się wystawą opracowaną przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku o zagładzie dworów w województwie białostockim po 1939 roku. Znalazły się tam informacje o trzech majątkach ziemskich z terenu obecnego powiatu sokólskiego. Chodzi o Bobrę Wielką, Łosośnę Małą i Pawłowicze. Goście zwrócili również uwagę na eksponaty zgromadzone w Dziale Tatarskim.

Burmistrz Sokółki Sokółki podziękował wszystkim za wizytę i życzył całej grupie Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku.

(UM) Fot.: D. Biziuk

Skip to content