Wspaniały człowiek, wyjątkowy ksiądz

Ci, którzy go znali, wiedzieli, że mają do czynienia z wybitną osobowością. Mowa o śp. ks. dr filozofii Dariuszu Sańko. We czwartek 17 października w  Sokółce odbyły się uroczystości upamiętniające jego postać.

uroczystosci_ks_sanko-022

„Ksiądz katolicki, doktor filozofii, wykładowca seminarium duchownego, podróżnik, kulturysta, nurek, spadochroniarz, a przede wszystkim wspaniały człowiek ” – to najkrótsza charakterystyka ks. Dariusza Sańko. Przyszły kapłan urodził się w Sokółce 17 października 1969 roku. Tutaj ukończył szkołę Podstawową nr 1 oraz Liceum Ogólnokształcące. Studiował na Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku, skończył Wyższe Seminarium Duchowne w Ełku. W 1998 roku przyjął święcenia kapłańskie.

Swoją podróżniczą pasję zaczął realizować jeszcze jako uczeń liceum w Sokółce. Wiele czasu spędzał na pieszych wędrówkach po Tatrach. Na początku lat 90. XX wieku wyruszył poza granice Polski i autostopem przemierzył niemal całą Europę. Po pierwszym roku studiów wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie spędził dwa lata. Przez pewien czas mieszkał na Alasce. Po ukończeniu studiów został wikariuszem w parafii Ducha Świętego Pocieszyciela w Giżycku. Doktoryzował się z filozofii i misjologii na Uniwersytecie Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

W 1998 roku wraz z ks. Szymonem Klimaszewskim, zdobył najwyższy szczyt Uralu – Narodnaja. Dwukrotnie pływał po Bajkale, najgłębszym jeziorze świata. W 1999 roku w ciągu 18 dni wraz ze współtowarzyszami – Cezarym Aniśko i Szymonem Klimaszewskim – pokonał 1000 km zachodniego wybrzeża. Na wody Bajkału powrócił w 2001 roku – tym razem na wschodnie wybrzeże.

W 2001 roku dowodził kajakową wyprawą wzdłuż Półwyspu Krymskiego, która zakończyła się aresztowaniem pod daczą Władimira Putina. Rok później opłynął na kajaku Wyspy Alandzkie na Morzu Bałtyckim.

W 2003 roku wraz z barem Tomaszem i Piotrem Mozyro spłynęli na kajakach największą rzeką wschodniej Syberii – Leną. Podróżnicy w 72 dni pokonali 4.400 km z Kacziugi do Tiksi. Za tę podróż Dariusz Sańko wraz z Piotrem Mozyro i Tomaszem Sańko zostali uhonorowani wyróżnieniem w kategorii „Wyczyn Roku” nagrody podróżniczej „Kolosy 2003”.

W 2004 roku ponownie wyprawił się na północ Europy, aby opłynąć na kajaku wyspę Bornholm. Rok później na Morzu Barentsa i Morzu Norweskim wraz z towarzyszami opłynął najdalej wysunięte na północ wyspy Europy.

Ostatnią wyprawą Dariusza Sańko oraz Szymona Klimaszewskiego była wspinaczka na Kazbek (5.048 m.n.p.m.), leżący w górach Kaukazu na terenie Gruzji. W drodze na szczyt obaj księża ponieśli śmierć. Ratownicy odnaleźli ich ciała 22 lutego 2006 roku. Ks. dr Dariusz Sańko został pochowany na sokólskim cmentarzu.

17 października 2013 roku imieniem ks. Dariusza Sańko nazwano aleję między siedzibą Powiatowego Urzędu Pracy, a Zespołem Szkół Ogólnokształcących w Sokółce. Drogę wyświęcili księża katoliccy i prawosławni. Po tej uroczystości odbyła się akademia w Zespole Szkół Ogólnokształcących na Osiedlu Zielonym w Sokółce. Przygotowano ją pod kierunkiem nauczycieli: Małgorzaty Chociej, Doroty Koprowskiej, Katarzyny Daszuty i Ewy Dębko. Oprócz uczniów, podczas akademii wystąpił chór z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Sokółce, który prowadzi Krzysztof Zalewski. Część artystyczna dostarczyła ogromnej porcji wzruszeń i pozwoliła lepiej poznać postać ks. dr filozofii Dariusza Sańko.

– Jestem pod wrażeniem tego, co zobaczyłem. Gratuluję wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie akademii – powiedział Burmistrz Sokółki Stanisław Małachwiej.

Wieczorem w kościele pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Sokółce została odprawiona msza św. w intencji śp. ks. dr filozofii Dariusza Sańko.

(UM) Fot.: D. Biziuk

Skip to content