Zbierając korki pomagamy

W poniedziałek 23 września na placu przed Pomnikiem Marszałka Piłsudskiego w Sokółce odbyła się akcja zorganizowana przez Samorząd Uczniowski miejscowego Gimnazjum nr 1. Uczniowie wspólnie z nauczycielami układali obraz z korków – mandalę odpadową.

nakretki-025

Pomysłodawcami akcji było trzech nauczycieli z Gimnazjum nr 1: Katarzyna Reszuta, Magdalena Breńko i Krzysztof Kosacki. Pod pomnikiem zameldowali się: wychowankowie sokólskich przedszkoli, uczniowie szkół z terenu miasta, a także Szkoła Podstawowa ze Starej Kamionki. O dostarczenie korków zadbało Gimnazjum nr 1 oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokółce. W krótkim czasie plac zapełnił się kolorowymi obrazami ułożonymi z plastikowych korków.

– Ta akcja ma na celu zwrócenie uwagi na postępującą dewastację środowiska oraz możliwość ponownego wykorzystania odpadów surowcowych. Ważne jest też to, żeby przypomnieć mieszkańcom Sokółki o zbieraniu nakrętek. Dochód z ich sprzedaży pomoże w przeprowadzeniu remontu oddziału pediatrycznego lokalnego szpitala oraz zostanie przeznaczony na wsparcie leczenia małej Wiktorii z Sokółki – powiedzieli organizatorzy.

Mandala odpadowa ma znaczenie symboliczne. Pokazuje, że to, co już raz zostało wyprodukowane, powinno się znaleźć w cyklu produkcji. To, co nazywamy odpadem czy śmieciem jest cennym surowcem wtórnym i powinno wrócić do cyklu produkcji. Wytwarzanie potrzebnych nam do życia rzeczy powinno być kołem, a nie linią.

(UM) Fot.: D. Biziuk

Skip to content