Z niepodległości trzeba być dumnym

W sierpniu 1920 roku zdecydował się los nie tylko naszego kraju, ale i całej Europy. 93 lata temu polskie wojsko zadało dotkliwy cios zmierzającym na zachód czerwonoarmistom. Historia zapamiętała tamto wydarzenie jako Bitwę Warszawską. Określa się je też mianem Cudu nad Wisłą. Rocznicowe obchody świętowano w Sokółce 15 sierpnia.

Na uroczystości zaprosili: Starosta Sokólski Franciszek Budrowski oraz Burmistrz Sokółki Stanisław Małachwiej. Obchody uświetniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Jasionówki, ułani z Sokólskiego Pododdziału im. 10. Pułku Ułanów Litewskich i sokólscy harcerze

O godz. 10 w kościele kolegiackim pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce została odprawiona uroczysta msza w intencji Ojczyzny. Dalsza część obchodów odbyła się pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po odegraniu hymnu państwowego, osoby zgromadzone wokół pomnika wysłuchały przemówień okolicznościowych.

Jako pierwszy głos zabrał Starosta Sokólski Franciszek Budrowski. – Jesteśmy tutaj, żeby razem przeżyć poczucie dumy z tego wyjątkowego zwycięstwa. Bitwa Warszawska była jedną z tych bitew, które zmieniły bieg historii – podkreślił Starosta. – W dniu dzisiejszym przypada też Święto Wojska Polskiego. Jesteśmy wdzięczni przodkom za okazane męstwo, a jednocześnie obdarzamy szacunkiem i męstwem współczesnych żołnierzy. Z okazji święta życzę im dużo zdrowia, pomyślności i licznych awansów. Niech swoją służbę pełnią w pokoju. Bądźmy zawsze dumni z daru niepodległości – powiedział Franciszek Budrowski.

Zebrani wysłuchali następnie przemówienia Burmistrza Sokółki Stanisława Małachwieja.

Jest dla mnie zaszczytem i honorem przemawiać do Państwa w tym szczególnym dniu. Oto wspominamy bohaterstwo naszych żołnierzy, dzięki którym Polska, a wraz z nią Europa zatrzymały pochód bolszewików. Przez 123 lata nasi przodkowie wytrwale dążyli do odzyskania niepodległości. Polskie granice utrwaliły się w ogniu walki. Najtrudniejsza sytuacja była na granicy wschodniej. Żołnierze Armii Czerwonej pragnęli na bagnetach przenieść ideę socjalizmu na całą Europę. 15 sierpnia 1920 roku ich marsz został zatrzymany przez polskie wojsko – przypomniał Burmistrz Stanisław Małachwiej. – Wydarzenia sprzed 93 lat pokazały, ze tylko jedność w działaniu może przynieść sukces – dodał. Burmistrz Sokółki przypomniał również, że miesiąc sierpień to czas szczególny w historii Polski. 1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie, pod koniec sierpnia 1980 roku dobiegł końca strajk w Stoczni Gdańskiej i powstała „Solidarność”…

Na zakończenie przemówienia Burmistrz Stanisław Małachwiej złożył życzenia dla żołnierzy i podziękował wszystkim za udział w uroczystości.

O zabranie głosu poproszono również Posła Jarosława Zielińskiego.

Aż strach pomyśleć, jaki byłby kształt Europy i losy świata, gdyby nie nasze zwycięstwo w sierpniu 1920 roku. 93 lata temu groziła nam ponowna utrata niepodległości. Bitwa Warszawska przypomina polską Victorię spod Wiednia. Te dwa wydarzenia pokazują, do czego jest zdolny polski naród. wszyscy zobaczyli, że Polska i Polacy skutecznie mogą wypływać na losy świata. W tym szczególnym dniu składam hołd dla wszystkich, którzy dbają o naszą Ojczyznę – podkreślił Poseł Jarosław Zieliński.

Kolejnym punktem uroczystości było odczytanie Apelu Poległych. Po tej części złożono poszczególne delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem. Rocznicowe obchody w Sokółce zakończył koncert orkiestry z Jasionówki.

(UM) Fot.: D. Biziuk

Skip to content