Byliśmy na paradzie

W piątkowe popołudnie 26 kwietnia barwny korowód reprezentacji poszczególnych powiatów i gmin wyruszył spod gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku w kierunku Rynku Kościuszki. W tym gronie znalazła się również grupa reprezentująca sokólską gminę.

img_1257

Tego dnia w Białymstoku odbyły się obchody upamiętniające 500. lecie województwa podlaskiego. Dokładnie tyle lat minęło od czasu, kiedy król Zygmunt Stary mianował na urząd pierwszego wojewody Iwana Sapiehę.

Z okazji jubileuszu Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku, wspólnie z Urzędem Marszałkowskim, zorganizował uroczystą Paradę Województwa Podlaskiego. Jej trasa prowadziła od ul. Kalinowskiego przez ul. Krakowską, Lipową do Rynku Kościuszki.

„Parada miała na celu uszanowanie oraz podkreślenie społecznej wagi i historycznego znaczenia faktu utworzenia województwa podlaskiego, nadanie obchodom 500. lecia województwa charakteru święta regionalnego, utrwalenie postaw współodpowiedzialności Podlasian za powodzenie naszego regionu, rozwijanie w społeczeństwie wrażliwości inspirowanej historią i dziedzictwem regionalnym” – czytamy w materiałach organizatorów.

Sokólską gminę reprezentowali: Miejska Orkiestra Dęta z Sokółki z kapelmistrzem Leszkiem Szymczukiewiczem na czele, Kapela z Igrył „Cygańskie Serca” oraz członkowie Polskiego Stowarzyszenia Łucznictwa Konnego. Orkiestranci wystąpili w nowych mundurach. Był to jednocześnie ich debiut na imprezie wojewódzkiej.

– Sokólska orkiestra powstała półtorej roku temu – podkreślił Leszek Szymczukiewicz.

Grupa maszerująca pod szyldem “Sokółka” wzbudziła ogromne zainteresowanie. Obserwatorzy widowiska chętnie robili sobie zdjęcia z przebranymi w cygańskie stroje członkami kapeli z Igrył, a także z tatarskimi łucznikami. Występ orkiestry nagrodzono gromkimi brawami.

Oprócz Sokółki, z terenu powiatu sokólskiego zaprezentowały się jeszcze następujące gminy: Korycin, Suchowola, Krynki i Nowy Dwór.

(UM) Fot.: D. Biziuk

 

Skip to content