Dworzec dla gminy

Gmina Sokółka chce przejąć od PKP Nieruchomości budynek sokólskiego dworca kolejowego. Po zrealizowaniu tych planów obiekt doczekałby się generalnego remontu.

Budynek dworca PKP w Sokółce ma ponad 150 lat. Jego powstanie wiąże się z otwarciem kolei warszawsko – petersburskiej.

– Elewacja obiektu wymaga remontu. Początkowo myśleliśmy o dofinansowaniu przez nasz samorząd tej inwestycji. Jednak okazało się to niemożliwe ze względów formalnych. W zaistniałych okolicznościach zaczęliśmy rozmawiać z właścicielem budynku, czyli PKP Nieruchomości na temat przejęcia przez gminę tej nieruchomości. Wspomniane rozmowy zainicjowano w 2010 roku – poinformował Piotr Bujwicki, zastępca Burmistrza Sokółki.

Razem z budynkiem PKP sokólska gmina ma stać się właścicielem przylegających do niego terenów. Chodzi m.in. o miejsce zajmowane przez postój taxi oraz pobliski obiekt PKS.

– Wyraziliśmy już wstępną zgodę na przejęcie nieruchomości. Dworzec wymaga pilnego remontu. Tego typu budynek powinien być wizytówką miasta, a w tej chwili niestety nią nie jest. W ostatnim czasie obiekt zyskał nowy dach, okna, rynny i obróbki blacharskie. Teraz pora na modernizację elewacji. Budynek ma grube mury, zatem być może nie trzeba będzie go ocieplać – powiedział Piotr Bujwicki, Zastępca Burmistrza Sokółki.

Możliwe, że zabytkowy obiekt zostanie nieodpłatnie przekazany sokólskiej gminie już jesienią br.

– Po zmianie właściciela dalej mieściłyby się tam kasy biletowe, mieszkania i inne punkty usługowe – dodał Piotr Bujwicki.

Początek remontu dworcowej elewacji jest planowany na 2014 rok.

(UM) Fot.: D. Biziuk


Zobacz również

Skip to content