Z pączkami w przeręblu

Ponad 150 osób wykąpało się w sokólskim jeziorze podczas imprezy, która odbyła się w niedzielę 3 lutego. Poczynania morsów obserwowały zgromadzone na plaży tłumy. Była to pierwsza tak impreza w Polsce.

morsy_063

Na Tłustą Niedzielę z Morsami i Pączkami zaprosił Burmistrz Sokółki Stanisław Małachwiej oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokółce. Z zaproszenia skorzystali członkowie Podlaskiego Klubu Morsów, a także amatorzy zimowych kąpieli z Kuźnicy, Krynek, Korycina, Szudziałowa, Dąbrowy Białostockiej, Lipska i oczywiście Sokółki.

Przerębel, gdzie miała odbyć się kąpiel połączona z jedzeniem pączków, został przygotowany kilka dni przed imprezą. Żeby wyciąć gruby na kilkanaście centymetrów lód, potrzebna była pomoc strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce.

Morsy pojawiły się nad zalewem w niedzielne południe. Imprezę otworzył Burmistrz Sokółki Stanisław Małachwiej.

– Organizujemy Tłustą Niedzielę po raz pierwszy. Ma ona przypadać zawsze przed Tłustym Czwartkiem. Serdecznie witam wszystkich uczestników i zapraszam do wspólnej zabawy – powiedział Burmistrz Sokółki Stanisław Małachwiej.

Następnie głos zabrał Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Mieczysław Baszko.

– Gratuluję organizatorom i uczestnikom. Pierwszym – pomysłu, drugim – odwagi, która pozwala wejść do lodowatej wody. Pamiętajmy, że w zdrowym ciele, zdrowy duch – dodał Mieczysław Baszko.

Krótkie przemówienia wygłosili również: Wicestarosta Sokólski Alicja Rysiejko (morsuje od kilku lat – przyp. red.), Mirosław Bielawski – Dyrektor OSiR w Sokółce i Wójt Szudziałowa Mariusz Czaban.
Następnie Burmistrz Stanisław Małachwiej wręczył Puchary Morsa dla Andrzeja Gutowskiego i Jana Charłana, propagatorów morsowania w Sokółce.
Kolejnym punktem programu było odegranie Hymnu Podlaskich Morsów, do którego tekst ułożył Ryszard Staranowicz, Prezes Podlaskiego Klubu Morsów.

Zgromadzone na plaży tłumy zobaczyły, jak wygląda wycinanie przerębla. Potem Paulina Kondrusiewicz z Sokółki poprowadziła rozgrzewkę morsów. Rozgrzewkę połączono z Morsową Rewią Mody.

Wtedy nastąpił najbardziej oczekiwany moment imprezy, czyli kąpiel w przeręblu. Przed wejściem do wody każdy częstował się pączkami. Wśród kąpiących się był Mirosław Bielawski, Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sokółce, który do grona morsów dołączył kilka dni wcześniej, a także Paweł Żuk, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Korycinie, który morsuje od ponad roku.
– Pączki są przepyszne. Atmosfera wspaniała – zapewniły morsy.

Jedni wytrzymali w wodzie kilka, a inni – kilkanaście minut.
Morsy chętnie korzystały z ustawionych nad zalewem saun – suchej fińskiej i mokrej japońskiej. Były też gorące dania, a mianowicie grochówka, bigos i pieczone przy ognisku kiełbaski.

Strażacy z PSP Siemiatycze zaprosili wszystkich na przygotowany przez płetwonurków pokaz ratownictwa.

Na zakończenie Dariusz Bąk poprowadził ścieżkę zdrowia, czyli pokaz po rozżarzonych węglach.
Na pożegnanie wszystkie morsy otrzymały Certyfikaty poświadczające udział w imprezie.
– Było super – przyznały morsy.

Sponsorami Tłustej Niedzieli z Morsami i Pączkami w Sokółce byli:

– EKO GRIL Spółdzielnia Producentów Drobiu Sokółka;
– Jaskółka Sp. z o.o. z Sokółki;
– Maciej Szomko Zakład Piekarniczo – Cukierniczy w Sokółce;
– Marwibog S. C. Piekarnia w Sokółce. Producent Pieczywa, Babki i Kiszki Ziemniaczanej;
– FMP S.C. Izabela Ancypo, Grzegorz Piasecki z Sokółki;
– Karczma za Płotem w Czarnej Białostockiej;
– Nadleśnictwo Krynki z siedzibą w Poczopku koło Szudziałowa;
– VIDEO – FOTO JACEWICZ w Sokółce;
– Fabryka – Reklam w Sokółce;
– Biuro – Serwis Marcin Dylewski w Sokółce.

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, KTÓRZY POMOGLI W ORGANIZACJI IMPREZY!

(UM) Fot.: VIDEO – FOTO JACEWICZ


Zobacz również

Skip to content