Spotkanie z Wiktorem Sazonau

Biblioteka Publiczna w Sokółce oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Białoruś zaprasza na spotkanie literackie z WIKTOREM SAZONAU – dziennikarzem, pisarzem, działaczem społecznym. Początek spotkania o godz. 17.00 w dniu 21 listopada (środa), w czytelni biblioteki, Os. Centrum 21.

Urodził się 18 października 1963 w Holszanach koło Oszmiany, na Grodzieńszczyźnie (dawniej Kraj Wileński). Ukończył wydział historyczny Uniwersytetu imienia Janki Kupały w Grodnie. W latach 1993-1998 przedsiębiorca. Jego biznes został skonfiskowany przez administrację Aleksandra Łukaszenki za związki z opozycją demokratyczną. Obecnie dziennikarz, pisarz, działacz społeczny związany m.in. z Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”. Pracuje dla białostockiego tygodnika „Niwa” (miejsce pierwszej publikacji niniejszego tomu w języku białoruskim) oraz Białoruskiego Radia Racja. Członek Związku Pisarzy Białoruskich.

„Notatki kontrabandzisty” to debiut Sazonawa w polskim przekładzie. Zbiór zawiera 39 opowiadań opisujących przygody grodzieńskich kontrabandzistów pracujących na polsko-białoruskiej granicy w latach 1990. Opowiadania Sazonawa, nasycone humorem, oryginalnością, nieprzewidywalnymi zwrotami akcji, bawią do łez, ale tylko do tego momentu, w którym człowiek zaczyna sobie zdawać sprawę jak mocno opierają się one na rzeczywistych zdarzeniach. Marcin Rębacz, tłumacz tomu, przyjaciel Wiktara przyznaje, że z treścią większości opowiadań zapoznał się w czasie przyjacielskich spotkań z autorem. — Wiktar ma bardzo miły zwyczaj bawienia przyjaciół wesołymi opowieściami, a opowiadać potrafi świetnie. Kiedy zaczął je spisywać obawiałem się, że w wersji pisanej mogą rozczarować. Nie spotyka się, by jeden człowiek w równym stopniu miał talent gawędziarski i pisarski. Szybko okazało się, że Wiktor Sazonau również w dziedzinie literackiej jest osobowością absolutnie niepowtarzalną. Barwa jego prozy zachwyca od pierwszego wejrzenia – rekomenduje tłumacz.

Zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

(KB)

 


Zobacz również

Skip to content