Środa z Radiem Białystok

Siedem tematów w ciągu czterech godzin – tak było w środę 24 października podczas dyżuru Radia Białystok w Sokółce. Wywiady przeprowadziła dziennikarka Renata Reda. Po raz kolejny gościliśmy w Sokółce Radio Białystok. Tak jak poprzednio, radiowcy zainstalowali swój sprzęt na poddaszu Urzędu Miejskiego.

Na zdjęciu: Renata Reda rozmawia z Maciejem SzczęsnowiczemJako pierwsza na antenie wystąpiła Joanna Pyłko, Dyrektor Zespołu Szkół w Sokółce. Poinformowała ona o tym, że kolejni uczniowie klasy mundurowej przygotowują się do ślubowania. Słuchacze dowiedzieli się też, że ten profil kształcenia uruchomiono w sokólskim liceum wraz z początkiem roku szkolnego 2011/2012.

Następnie Piotr Bujwicki, Zastępca Burmistrza Sokółki opowiadał o konieczności wybudowania obwodnicy Sokółki, o co od wielu lat zabiegają władze gminy. Pod apelem o budowę obwodnicy podpisało się ponad 2 tys. mieszkańców. Niestety, Minister Transportu oznajmił, że do 2020 roku ta inwestycja nie będzie realizowana.

Na zdjęciu: Renata Reda rozmawia z Maciejem Szczęsnowiczem

– W zaistniałej sytuacji, planujemy budowę mini – obwodnicy na przedłużeniu ul. Targowej, Kolejowej i Mariańskiej. Może ona powstać w ciągu trzech lat – poinformował Piotr Bujwicki, Zastępca Burmistrza Sokółki.

Nową ofertę Muzeum Ziemi Sokólskiej przybliżyła słuchaczom Aleksandra Pluta, pracownik tej placówki. Muzeum zaprasza dzieci na bezpłatne spotkania w pierwsze soboty każdego miesiąca.

Maciej Szczęsnowicz, Przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Bohonikach poinformował, że przy zabytkowym meczecie prawdopodobnie powstanie minaret. Inwestycja stanęła pod znakiem zapytania po tym, jak Bohoniki meczet miał zostać zamieszczony na liście Pomników Historii. Maciej Szczęsnowicz dodał również, że w piątek 26 października muzułmanie będą obchodzić Święto Ofiarowania, czyli Kurban Bajram. Tego dnia (ok. godz. 13) przed Pomnikiem Wielokulturowości w Sokółce zostanie odprawiona modlitwa o pokój na świecie. Będą w niej uczestniczyć duchowni katoliccy, prawosławni i muzułmańscy.

Na antenie Radia Białystok pojawił się też temat związany z promocją walorów turystycznych regionu. Kilka dni temu Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Szlak Tatarski” z siedzibą w Sokółce wydało mapę, która przyda się każdemu turyście, jaki odwiedzi teren gminy Sokółka, Sidra, Szudziałowo, Kuźnica i Krynki. Właśnie te gminy tworzą LGD „Szlak Tatraski”. O nowym wydawnictwie opowiadał Jerzy Maliszewski, Wiceprezes Stowarzyszenia LGD „Szlak Tatarski”.

Kolejny temat związany był z działalnością  Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce Obecnie realizuje ono projekt „Akademia Przedszkolaka i Seniora”. W ramach tego zadania zostaną zorganizowane zajęcia dla babć, dziadków i ich wnuków. Szczegóły projektu omówiły Teresa Rygasiewicz i Barbara Dębko z sokólskiego UTW.

Na zakończenie radiowej środy w Sokółce głos zabrał Krzysztof Szczebiot, Zastępca Burmistrza Sokółki. Słuchacze dowiedzieli się, że uczniowie Szkół Podstawowych w Boguszach, Geniuszach i Malawiczach Dolnych mogą już korzystać z nowych boisk. Obiekty kosztowały ponad 600 tys. zł, z czego ok. 400 tys. to dofinansowanie ze środków zewnętrznych.

(UM) Fot.: D. Biziuk


Zobacz również

Skip to content