Dzięki temu zwycięstwu, żyjemy w wolnej Polsce

We wrześniu 1920 roku wojsko  polskie zadało decydujący cios Armii Czerwonej. Zwycięstwo to przeszło do historii pod nazwą Bitwy nad Niemnem. Był to drugi wielki sukces militarny Polski po sierpniowym Cudzie nad Wisłą w trakcie wojny polsko – bolszewickiej.

Wydarzenia sprzed 92 lat uczczono w Sokółce w niedzielę 23 września. Na rocznicowe obchody zaprosili Burmistrz Sokółki Stanisław Małachwiej oraz Starosta Sokólski Franciszek Budrowski.

Uroczystości rozpoczęła msza w intencji Ojczyzny, jaką o godz. 10 odprawiono w kościele kolegiackim pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce. Nabożeństwu przewodniczył Ks. Kanonik Stanisław Gniedziejko, Proboszcz Parafii pw. św. Antoniego Padewskiego. Główną nawę świątyni zajęły poczty sztandarowe szkół i organizacji. Był też Sokólski Pododdział Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich. W uroczystościach uczestniczył również Szwadron Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich z Białegostoku, a także Koło Żołnierzy 10 Pułku Ułanów Litewskich i ich Rodzin. Mszę uświetniła Miejska Orkiestra Dęta, działająca przy sokólskim Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II, którą prowadzi Leszek Szymczukiewicz. 

– Czcimy dziś pamięć polskich żołnierzy, którzy 92 lata temu polegli za naszą Ojczyznę. Aby żyć w wolnej Polsce, musimy pamiętać o ich marzeniach. To święto wzywa nas, abyśmy zostawili swoją codzienność i spojrzeli na Ojczyznę. Czy chcemy dziś Polski niepodległej? Walka wciąż trwa. Nie na polu bitwy, ale w parlamencie, telewizji, gazetach i innych mediach. Czym wyraża się współczesny patriotyzm? Otóż, kto faktycznie kocha Polskę, nie może zgodzić się, aby była ona byle jaka. W dzisiejszych czasach ci, którzy kiedyś zdejmowali krzyże – chcą pouczać i umoralniać, a ci, którzy niszczyli patriotyzm – uważają się za obrońców demokracji. Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko mówił, że z dziejów narodu nie da się wyrzucić nic, co chociaż raz miało miejsce. Kiedyś zbrodniarze odpowiedzą za swoje zbrodnie. Przyjdą czasy, że rządy będą sprawiedliwe, a nie tylko dbające o swoje posady. Trzeba demaskować kłamstwo. Trzeba pamiętać, że Ojczyzna jest bogatsza naszą uczciwością – powiedział kaznodzieja podczas kazania.

Na zakończenie mszy aktor Zbigniew Kaczmarek wyrecytował modlitwę poetycką w intencji Ojczyzny.

Rocznicowe uroczystości były kontynuowane pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Prowadził je Piotr Bujwicki, Zastępca Burmistrza Sokółki. Jako pierwszy głos zabrał Burmistrz Sokółki Stanisław Małachwiej.

– Nie sposób przecenić zwycięstwa, do jakiego doszło we wrześniu 1920 roku. Wówczas dopiero co odzyskana niepodległość została ponownie ocalona. Oddajemy hołd bohaterom tamtych wydarzeń. Bitwa nad Niemnem wytyczyła naszą wschodnią granicę. Możemy być dumni z faktu, że te decydujące o losach wojny polsko – bolszewickiej wydarzenia rozgrywały się m.in. w Sokółce. Dzięki nim stała się ona miastem w niepodległej Polsce. Zawsze tak jest, że na karty historii trafiają tylko nieliczni. Niech dzisiejsza rocznica będzie dla nas chwilą zadumy – powiedział Burmistrz Sokółki Stanisław Małachwiej.

Przemówienie okolicznościowe wygłosił także Starosta Sokólski Franciszek Budrowski, który podkreślił, że zwycięska Bitwa nad Niemnem była następstwem świetnie przygotowanej strategii działań wojennych.

Zebrani wysłuchali także przemówienia Dariusza Piontkowskiego, Posła na Sejm RP. Dariusz Piontkowski podkreślił, że wszyscy musimy pamiętać, iż wolność nie jest nam dana raz na zawsze.

Następnie Piotr Bujwicki, Zastępca Burmistrza Sokółki odczytał pismo, jakie do organizatorów uroczystości przesłał Senator Tadeusz Arłukowicz, który nie mógł być na niedzielnych obchodach w Sokółce.

„Chciałbym tą drogą złożyć serdeczne gratulacje organizatorom obchodów, a przede wszystkim tym, których zaangażowanie i poświęcenie sprawiają, że pamięć o tak ważnych wydarzeniach dla naszego regionu, nigdy nie ginie” – napisał Tadeusz Arłukowicz.

W trakcie uroczystości pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego wręczono awanse dla ułanów Sokólskiego Pododdziału Kawalerii. Otrzymali je: Jarosław Sianiukiewicz na stopień sierżanta, Jan Skwarko na stopień plutonowego. Awanse wręczyli: mjr Mariusz Zawadzki z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Białymstoku i mjr Piotr Horsztyński, dowódca Sokólskiego Pododdziału Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich.

Kolejnym punktem rocznicowych obchodów był apel poległych. Odczytał go mjr Piotr Horsztyński. Poszczególne delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem. Zebrani wysłuchali też pieśni o Cudzie nad Wisłą w wykonaniu rotmistrza Bernarda Wasilewskiego.

Na koniec tej części uroczystości popis swoich możliwości muzycznych dała Miejska Orkiestra Dęta z Gimnazjum nr 1 w Sokółce. Był to jej debiut. Orkiestrę nagrodzono gromkimi brawami.

Burmistrz Sokółki Stanisław Małachwiej i Zastępca Burmistrz Piotr Bujwicki wraz z delegacją udali się pod Pomnik Wolności, gdzie złożyli kwiaty w hołdzie wszystkim obrońcom Ojczyzny.

Po południu w kinie „Sokół” wystąpił Zespół Polonijny „Ejszyszczanie” z Ejszyszek na Litwie.

ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI:

(UM) Fot.: D. Biziuk

Skip to content