Kresowy Festiwal Szachowy

Symultana z Arcymistrzami Barbarą i Pawłem Jaracz uświetniła III Międzynarodowy Kresowy Festiwal Szachowy „Sokółka 2012”.

W dniach 8– 3 lipca 2012 r. w Sokólskim Ośrodku Kultury został rozegrany  III Międzynarodowy Kresowy Festiwal Szachowy „Sokółka 2012”.  Festiwal rozpoczął się symultaną z arcymistrzami Barbarą i Pawłem Jaraczami, którzy do Sokółki przyjechali aż z Jeleniej Góry. Przeciwko nim zagrało 43 szachistów, przeważnie młodych, którzy nie kryli emocji. Widać było skupienie i zaangażowanie na wszystkich twarzach. Po 150 minutach zmagań arcymistrzowie wygrali na 40 szachownicach, przegrali jedynie z Kamilą Szwajkowską (KSz. Maraton Łomża) oraz zremisowali z Dmitrijem Drugamilem (Grodno) i Leszkiem Reszutą (Sokółka).

W trzech grupach turniejowych rywalizowało 46 zawodników z 9 klubów szachowych. Tempo gry wynosiło po 90 minut na całą partię i dodatkowo po 30 sekund na każdy ruch od początku partii. Grano systemem systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund. Najmłodszą miłośniczką królewskiej gry była Anna Sawczuk (6 lat), zaś najstarszy – Stanisław Szczepaniec (85).

We wtorek, 10 lipca organizatorzy przygotowali uczestnikom Festiwalu bardzo miłą niespodziankę w postaci wycieczki do Jurajskiego Parku Dinozaurów w Jurowcach koło Białegostoku. Późną wiosną 2008 roku zamieszkały tam prehistoryczne gady. Osoby żądne przygód i wiedzy mogły zobaczyć jak wyglądały i żyły dinozaury w przeszłości. Jurajski Park Dinozaurów to wspaniałe miejsce, które pozwoliło przenieść się na chwilę w czasie, wiele milionów lat wstecz, wypocząć i dobrze się zabawić. Wycieczka do Parku zakończyła się ogniskiem i wspólnym pieczeniem kiełbasek.

Dodatkową atrakcję Festiwalu stanowił turniej szachów błyskawicznych, który rozegrano 12 lipca w godzinach wieczornych. Bezapelacyjnie triumfował mm Stanisław Kostyra, który w 18 partiach stracił tylko 2 punkty. Kolejne miejsca zajęli: Radosław Oleksza (12,5), Pattyk Szwajkowski i Stanisław Szczepaniec (obaj po 12).

Przed zakończeniem zawodów nastąpiło uroczyste podpisanie porozumienia pomiędzy LUKSz. Orient Sokółka o Grodzieńską Federacją Szachową. Uczyniły to Barbara Chmielecka, prezes zarządu klubu i Tatiana Dabkus z Grodna. Na mocy porozumienia dojdzie do organizacji wspólnych zawodów i obozów szachowych, zarówno na terenie Polski, jak i Białorusi.

Co do wyników sportowych Festiwalu to na podkreślenie zasługuje fakt, iż wyższe kategorie szachowe zdobyło sześciu zawodników: Aleksandra Kozaczyńska (pierwsza normy na tytuł kandydata na mistrza), Daria Szymaniuk (II kategoria), Gracjan Kopeć (III), Karina Miron i Szymon Zajkowski (IV) oraz Szymon Miroń (V).

Turniej główny zgromadził na starcie 20 zawodników. Zdecydowanie zwyciężył mm Stanisław Kostyra, który nie zaznał goryczy porażki. Ponadto w najlepszej trójce znaleźli się: km Stanisław Szczepaniec i km Andrzej Olszewski.

W grupie zawodników z rankingiem lokalnym do 1600 (20 graczy) bezapelacyjnie triumfował Władysław Żigulicz, który wygrał 8 pojedynków i 1 zremisował. O punkt mniej zdobyła Daria Szymaniuk. Na najniższym stopniu podium stanęła Valeria Fimonowa (5,5 pkt.).

Grupę dzieci do 8 lat wygrał Szymon Zajkowski (8 pkt. z 10 partii) przed Kacprem Galejem i Marcinem Kułakiem (obaj po 7).

Zwycięzcy festiwalowych bojów otrzymali puchary, medale, dyplomy, nagrody pieniężne i rzeczowe oraz nagrody specjalne dla najlepszego juniora i juniorki z Sokółki a także dla najstarszego i najmłodszego zawodnika turnieju.

Zawody miały na celu upowszechnianie sportu szachowego wśród dzieci, młodzieży i dorosłych; podnoszenie umiejętności szachowych i kwalifikacji zawodników; integrację adeptów gry szachowej poprzez zmagania sportowe w myśl sentencji FIDE „Gens Una Sumus”; promocję powiatu sokólskiego i jego walorów turystyczno – sportowych oraz nawiązanie kontaktów szachowych z krajami ościennymi. Organizatorem był Ludowy Uczniowski Klub Szachowy ,,Orient” Sokółka przy współudziale miejscowych instytucji: Sokólskiego Ośrodka Kultury, Sokólskiego Funduszu Lokalnego, Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Patronat nad festiwalem objęli Marszałek Województwa Podlaskiego i Burmistrz Sokółki. W turnieju rywalizowało 46 zawodników, w tym 10 szachistów z Białorusi.

Bardzo ważne było też zainteresowanie wojewódzkich i miejscowych władz samorządowych. Na otwarciu zawodów obecny był wicemarszałek województwa podlaskiego Mieczysław Baszko, natomiast na zamknięciu zastępca Burmistrza Sokółki Krzysztof Szczebiot.

Impreza nie doszłaby do skutku bez zaangażowania Pani Barbary Chmieleckiej, Prezes LUKSz. Orient Sokółka, którą dzielnie wspierali: Józef Bochenko – instruktor w klubie oraz nauczyciel ZSO Jarosław Raczkowski. Sędzią głównym był Leszek Zega.