Teatralna Majówka 24-28 maja 2024 – działa się magia…

…jak to w teatrze, bo czy można być bliżej sztuki, kiedy nowy świat konstruuje się na naszych oczach.

W piątek (24.05) na intro zaczarowały nas wspaniałe dzieciaki z grupy teatralnej „Pajacyk” z białostockiego Przedszkola nr 27 im. Marsz. J. Piłsudskiego. Wystąpiły z zabawnym, ale niepozbawionym mądrego przesłania, spektaklem pt. „Królewna Śmieszka” w reż. Ewy Żmiejko i Mirosławy Tichoniuk.

Po przedszkolakach przyszedł czas na podopiecznych Małgorzaty Sienkiewicz Teatr „Żółtodziób” z Fundacji Przestrzeń z Wasilkowa zaprezentował spektakl pt. „Dom”. Reżyserka – dopowiedziała, że scenariusz powstawał na kanwie rozmów i wymiany refleksji z młodymi twórcami na temat tytułowego DOMU, a także jego utraty w szerokim rozumieniu.

Trudniejsza tematyka trafiła także na warsztat grupy teatralnej „Bez Maski” z Sokólskiego Ośrodka Kultury, która podobnie jak „Żółtodzioby” bazując na własnych przeżyciach i emocjach opracowała kilka etiud pod wspólnym hasłem „Jest taka chwila”. Mogliśmy obejrzeć owoc kilkumiesięcznych spotkań warsztatowych. Było to niezwykłe przeżycie, zarówno dla oglądających, jak i młodych, którzy grali bezprzykładnie! Całość reżysersko spięła Małgorzata Sienkiewicz – prezeska Fundacji Przestrzeń, inicjatorka i organizatorka Teatralnej Majówki – kobieta orkiestra, reżyseruje, pisze scenariusze, opracowuje scenografie, kostiumy, a nawet oprawę muzyczną.

Sobotnia oferta teatralna (25.05) zdecydowanie wybiła z klimatu majówkowego i dedykowana była starszemu widzowi. Białostocki teatr „Licho” z Młodzieżowego Domu Kultury ZPO Nr 2 zaprezentował spektakl pt. „Medyk Feliks” w reżyserii Magdaleny Kiszko-Dojlidko. – Godna konkurencja rośnie mistrzom z supraskiego „Wierszalina” – komentował po przedstawieniu Marcin Dębko.

W poniedziałek (27.05) Teatralna Majówka utknęła… w „Windzie”. Tytułowa winda, pomimo że stanęła między piętrami – krążyła między piekłem i niebem wszystkich etapów intymnej relacji dwojga młodych. Spektakl wyreżyserował Dariusz Szada-Borzyszkowski, a w rolach głównych zobaczyliśmy młode białostockie talenty – Antoniego Jackowskiego i Gabrielę Grześ.

Na zakończenie Teatralnej Majówki we wtorek (28.05) na spektakle zaprosiliśmy nastolatków. Młodzież oklaskiwała grupę teatralną „PaniKa” z VII LO im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Białymstoku za przedstawienie pt. „O mój tato, biedny tato, mama powiesiła cię w szafie na śmierć, a mnie się serce kraje na ćwierć” w reż. Anny Kołosow-Ostapczuk.
Młodym widzom zaprezentował się także Teatr „Kaprys” z I LO z Łap w spektaklach „Orkiestra” oraz „Gołoledź” pod opieką reż. Adama Karasiewicza.

Integralną częścią teatralnych spotkań były warsztaty.

Dziękujemy grupom teatralnym za dostarczone emocje, a młodym widzom za żywy odbiór!

Organizatorami Teatralnej Majówki 24-28.05.24 była Fundacja Przestrzeń i Sokólski Ośrodek Kultury.

Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego

Sokólski Ośrodek Kultury, fot. Wojciech Panow


Zobacz również

Skip to content