Warsztaty filmowe z Państwowym Muzeum Etnograficznym

Jak (i w ogóle po co) stworzyć tutoriale o powstawaniu przedmiotów, które wychodzą z użycia? Co to jest dziedzictwo niematerialne? Jak nowoczesna technologia wspomaga etnografię… To wszystko wiedzą siódmoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sokółce, którzy w czwartek 23 maja 2024 r. uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych w Muzeum Ziemi Sokólskiej przez pracowników Kuratorium Etnograficznego Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Młodzież obejrzała film dokumentalny z zasobów PME pt. „Wyrób kołowrotków” zrealizowany w Kundziczach i Kruszynianach przez Piotra Szackiego i Krzysztofa Chojnackiego w 1977 r. utrwalony na taśmie filmowej 16 mm.

Prowadzący – Amudena Rutkowska, etnolożka oraz Mariusz Raniszewski, kulturoznawca – opowiedzieli o procesie digitalizacji i udźwiękowienia zaprezentowanego filmu i innych archiwalnych materiałów. Celem było też zapoznanie uczestników z zasadami dokumentacji filmowej, językiem filmu, ćwiczenie pisania scenariusza filmowego i zachęcenie młodzieży szkolnej do rejestracji ważnych wydarzeń i elementów codzienności, które także mogą być lokalnym dziedzictwem niematerialnym.

Spotkanie realizowane było w ramach projektu „Postcriptum dźwiękowe. Nowe oblicze archiwalnych filmów” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach programu Kultura cyfrowa oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Projekt polega na przeprowadzeniu digitalizacji archiwalnych filmów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, napisaniu do nich komentarza i wgraniu ich do filmów, udźwiękowione ich w warstwie efektowej. Wybrane do projektu filmy nie posiadają dźwięku co uniemożliwia współczesnym widzom ich pełen odbiór i rozumienie obrazów o dawnych rzemiosłach, które zostały na nich zarejestrowane. Jednym z elementów działania są także warsztaty przeprowadzane w różnych miejscowościach powiązanych z archiwalnymi filmami. Cieszymy się że Sokólski Ośrodek Kultury został zaproszony do partnerstwa w tym działaniu.

Więcej o zadaniu znajdziecie Państwo na stronie realizatora: https://ethnomuseum.pl

Materiały filmowe już zdigitalizowane w ramach projektu pojawiają się na stronie PME: https://www.youtube.com/

Relacja fotograficzna z wydarzenia: W. Panow
(EW)


Zobacz również

Skip to content