Zaproszenie na Tatarskie Święto Wiosny „Navruz” w Bohonikach

Związek Tatarów RP Oddział Bohoniki oraz Muzułmańska Gmina Wyznaniowa Bohoniki zapraszają na Tatarskie Święto Wiosny „Navruz”, nad którym honorowy patronat objęli Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki oraz Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Plakat Navruz 2024

Impreza odbędzie się na świeżym powietrzu w Bohonikach, dnia 11 maja, w sobotę, w godzinach 12:00-18:00 na dziedzińcu przed Zajazdem u Mahmeda. Wstęp oczywiście wolny. Zapewniamy autokar (bezpłatnie) z Sokółki do Bohonik o godzinie 11.30, z placu przy cerkwi.

Navruz w dosłownym tłumaczeniu oznacza Nowy Dzień. Tradycja tego święta sięga czasów zoroastryzmu sprzed 3 tysięcy lat i ma wymiar symboliczny. Rezolucja ONZ głosi, iż Navruz to „afirmacja życia w harmonii z naturą, świadomość nierozerwalnego związku między konstruktywną pracą i naturalnym cyklem odnowy, a także troskliwego i pełnego szacunku do naturalnych źródeł życia”.

Świętowanie rozpoczniemy azanem, czyli modlitwą w meczecie. Na bogaty program imprezy składać się będą zarówno prezentacje artystyczne, atrakcje dla dzieci i warsztaty dla dorosłych.

Swoją obecnością, jak co roku zaszczyci nas AMM Archery. W ich programie, będzie można podziwiać w strojach historycznych czworo mistrzów łucznictwa konnego, zwiedzić jurtę tatarską z wyposażeniem historycznym, wziąć udział w nauce strzelania z łuku, aby potem zmierzyć się w turnieju strzeleckim (przewidziane nagrody). Natomiast najmłodsi będą mogli zaprzyjaźnić się i przejechać na kucyku (gratis).

Uczestników zapraszamy do udziału w, aż 5! różnych warsztatach – w tym po raz pierwszy w warsztatach wypieku toruńskiego piekarnika. Piernikarze Wędrownego Warsztatu Piernikarskiego w strojach sprzed 600 lat wprowadzą Was w tajniki swego zawodu. Nieoceniona Agnieszka Prymaka przeprowadzi warsztaty ziołowe “Dzikie jedzenie jako żywność funkcjonalna”. Z kolei Ula Asanowicz, nieodmiennie dobry duch Navruzu, pomoże skomponować i upleść wianki z różnorodnych, żywych kwiatów. Dwie zdolne kobiety – Maria i Elżbieta Radeckie – poprowadzą warsztaty z kuchni tatarskiej, a potem będą jurorkami w konkursie kulinarnym, w którym z pewnością weźmiecie udział (gwarantowane nagrody). Elwira Miśkiewicz – mistrzyni rękodzieła – zaprasza na przygodę z makramą – wyplataniem dekoracji wiązanej.

Na scenie będzie można oglądać prezentacje artystyczne w wykonaniu rodzimych i zagranicznych zespołów : Tatarskiego Zespołu Taneczno-Wokalnego „Buńczuk”, zespołu tatarskiego z Litwy „Efsane” oraz Tatarskiego Zespołu Dziecięco-Młodzieżowego „Buńczuk”. Po raz pierwszy dołączy do nas zespół, aż z Krakowa – Tureckie Klimaty. Mamy też ekstra niespodziankę, którą zapewni ambasada Turcji. Muzyczną gwiazdą dnia będzie występ Karoliny Cichy – kompozytorki, wokalistki i multiinstrumentalistki.

Jak co roku animatorka Elżbieta Rapiej wiosennie będzie pląsała z dziećmi, pomaluje twarze i poczęstuje watą cukrową. Wolontariusze zapraszają na inscenizację tatarskich świąt. Na degustację będą czekały tradycyjne tatarskie dania i napoje. Nie zabraknie oczywiście stoisk służb mundurowych, którym ślicznie dziękujemy. Zaprezentują się: Komenda Powiatowa Policji, Straż Graniczna, Straż Pożarna oraz Nadleśnictwo Krynki.

Wydarzenie w całości zostało dofinansowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – pięknie dziękujemy. Za cegiełki organizacyjne dziękujemy współorganizatorom: Gminie Sokółka, Zajazdowi u Mahmeda i Sokólskiemu Ośrodkowi Kultury. Ukłony ślemy patronom medialnym: sokolka tv, isokolka oraz sokolka news.

(KB)


Zobacz również

Skip to content