Dyskusyjny Klub Filmowy zaprasza na „Strefę interesów”

W DKF FANTOM ciąg dalszy produkcji Oscarowych. Tym razem pokazany zostanie film kręcony w Polsce pt. „Strefa interesów”, który otrzymał dwa Oscary: za najlepszy film międzynarodowy i za najlepszy dźwięk.

Zapraszamy w czwartek, 25 kwietnia 2024 r. o godz.18.00. Prelekcję przed filmem wygłosi filmoznawca, pracownik naukowy Uniwersytetu w Białymstoku Maciej Białous.

Twórca filmu brytyjski reżyser Jonathan Glazer przygląda się domowej idylli w czasach nazistowskich Niemiec. Rudolf wraz z żoną Hedwig oraz czwórką dzieci i psem mieszkają w przestronnym, pedantycznie czystym domu z wypielęgnowanym ogrodem i szklarnią. Celebrują rodzinne obiady, marzą o wakacjach w ukochanych Włoszech. W weekendy lubią popływać kajakami lub pospacerować po lesie z przyjaciółmi. Jednak zza ścian ich domu często dobiegają niepokojące odgłosy, a czasem rozpaczliwe krzyki, ponieważ Rudolf Höss jest komendantem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

“Strefa interesów” to porażające studium banalności zła, w którym nigdy nie jesteśmy świadkami ludobójstwa ani obozowej rzeczywistości. Wszystko co brutalne, zostaje wypchnięte po za dom Rudolfa, hermetycznie zamknięte po za ich codziennym życiem. Rodzinną sielankę tylko od czasu do czasu zakłóca dym z pobliskich kominów obozu. Czy można urządzić sobie sterylny raj w cieniu cudzego piekła, tak aby jego ślady nie przeniknęły do świadomości i sumienia?

(MP) Kino Sokół


Zobacz również

Skip to content