Uczniowie recytowali wiersze Pani Leonardy

„Jestem bardzo ciekawa, co zrobicie z moimi wierszami…” – mówiła Leonarda Szubzda witając młodzież podczas inauguracji XX edycji Konkursu Recytatorskiego „Między milczeniem a krzykiem”, który odbył się we wtorek 12 marca 2024 roku w sali „Lira”.

Po pandemicznej ciszy, Sokólski Ośrodek Kultury podjął się kontynuacji Konkursu Recytatorskiego Poezji Leonardy Szubzdy „Między milczeniem a krzykiem”. Za organizacją dotychczasowych 19 edycji stała Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Korycinie z polonistką Małgorzatą Glińską na czele oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie.

Do udziału w XX Konkursie zostali zaproszeni uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z całego województwa, którzy zaprezentowali dwa utwory poetki. Zgłosiło się aż 40 recytatorów.
Na zaproszenie do udziału w komisji konkursowej odpowiedziały nam prawdziwe tuzy: Krzysztof Dzierma (aktor i kompozytor), Dariusz Szada-Borzyszkowski (aktor i reżyser), Emilia Wyszkowska (arteterapeutka i animatorka PIK) oraz Mateusz Stasiulewicz (aktor teatralny). Jurorzy nie mieli łatwo.

Aktywną, bardzo zasłuchaną i wzruszoną jurorką była także sama bohaterka Konkursu – poetka Leonarda Szubzda.
– Już wygraliście, bo mierzycie się z wysokiej próby poezją, ale i tremą – zwróciła się do młodzieży prowadząca Agnieszka Kozakiewicz, wicedyrektorka SOK-u. – Jesteście absolutnie wyjątkowi, bo sięgacie po tak delikatną materię jak poezja – dopowiedziała gospodyni miejsca, dyrektorka – Barbara Maj, której przypadła w udziale przyjemność uroczystego domykania Konkursu.

W imieniu Burmistrz Sokółki Ewy Kulikowskiej Konkurs otworzyła kierowniczka Referatu Oświaty Urzędu Miejskiego w Sokółce Anna Żemajduk. W trakcie dołączyła także sama Burmistrz Ewa Kulikowska, sprawująca nad Konkursem Patronat, która także była fundatorką osobnej nagrody.

Finaliści, chociaż po prawdzie finalistki, oraz wyróżnieni otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe.

I miejsce w kategorii szkół podstawowych zdobyła Amelia Normantowicz ze SP nr 3 w Sokółce, II – Marta Żur ze SP w Nowym Dworze, III – Izabela Stasiulewicz ze SP w Nowym Dworze.

W kategorii szkół ponadpodstawowych bezkonkurencyjna była Julia Troć z I LO w Białymstoku, II miejsce wyrecytowała Monika Wiesławska z I LO w Białymstoku, III – Liliana Poźniak z Zespołu Szkół Zawodowych w Sokółce. Wyróżnione zostały: Maja Rećko (SP w Starej Kamionce), Olga Kozakiewicz (Zespół Szkół w Sokółce), Oliwia Wysocka (SP w Rozedrance Starej) i Maria Borys (Zespół Szkół Rolniczych w Sokółce).

Nagrodę Burmistrza Sokółki otrzymała Julia Piskurewicz z Zespołu Szkół w Sokółce.

Gratulujemy serdecznie finalistkom i dziękujemy Nauczycielkom za przygotowanie i wspieranie młodych konkursowiczów.

Patronat nad konkursem objęła Podlaska Kurator Oświaty.

(SOK) Fot. D. Biziuk


Zobacz również

Skip to content