“O fenomenie obrazów świętych w naszych domach” – wernisaż wystawy

Baner "O fenomenie obrazów świętych w naszych domach"

Święty Antoni Padewski, święta Agata, Barbara, Kazimierz, Jan Nepomucen, Eliasz, Rozalia – to tylko niektórzy bohaterowie najnowszej wystawy czasowej w Muzeum Ziemi Sokólskiej Sokólskiego Ośrodka Kultury. Są pośród nich dobrze znani i rozpoznawalni święci. Są też jednak tacy, których coraz trudniej spotkać w naszych domach.

Dzięki udostępnionym przez Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej na wystawę do Sokółki drukom fabrycznym i fotokopiom wizerunków świętych będziemy mogli zapoznać się z historią rozwoju zjawiska popularności obrazów świętych, cechami charakterystycznymi ich ekspozycji, a w końcu dzięki oprowadzaniu kuratorskiemu w dniu wystawy – na nowo nauczymy się dostrzegać i doceniać skarby ukryte w naszych domach.

Wernisaż wystawy odbędzie się 27 lutego (wtorek) o godz. 17:00 w Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK na ul. Piłsudskiego 2 (sala wystaw czasowych, I piętro). Gościem wydarzenia będzie Urszula Szymak-Waśkiewicz – kustoszka Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, która przybliży nam fenomen drukowanych obrazów świętych z punktu widzenia etnografa.

Wstęp na wernisaż jest wolny. Zapraszamy!

“Fabryczne obrazy z przedstawieniami religijnymi były niezwykle popularne, zwłaszcza po I wojnie światowej, gdy stały się niezbędnym akcesorium przy urządzaniu mieszkań. W domach wiejskich, zawieszano przede wszystkim przedstawienia religijne, natomiast w miejskich pojawiały się landszafty – sceny rodzajowe łączące motywy religijne i świeckie np. Matka Boska z Dzieciątkiem wśród ptaków. Popularne były również interpretacje sztuki wysokiej – Ostatnia wieczerza Leonardo da Vinci, czy Ecce Homo Guido Reniego. Po I wojnie światowej popularność również zyskała forma obrazów o kształcie wydłużonego poziomo prostokąta, który dobrze prezentował się we wnętrzach mieszkalnych. Przestrzeń święta, sacrum w domach była tworzona wokół domowych ołtarzyków i świętego kąta. Zawieszane tam obrazy i ustawiane figury miały za zadanie opiekować się domostwem i całą rodziną.” – fragment katalogu wystawy PMKL, tekst: Urszula Szymak-Waśkiewicz.

(EW) Muzeum SOK


Zobacz również

Skip to content