Matura vs. popkultura – warsztaty z Szymonem Stankiewiczem

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, w środę (21.02.24 r.) w Bibliotece Publicznej im. Wisławy Szymborskiej odbyły się warsztaty dla młodzieży przygotowujące do matury z języka polskiego: „Matura vs popkultura”.

Zajęcia poprowadził mgr Szymon Stankiewicz, absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz stały uczestnik konferencji naukowych. Punktem wyjścia do spotkania były cztery tematy rozprawek maturalnych, które znalazły się w ostatnich latach na egzaminie dojrzałości. Wymagały one od uczniów wypowiedzenia się na takie tematy jak: tradycja, życie w mieście, ambicja i relacje międzyludzkie. Prowadzący pokazywał jak różne dzieła popkultury: seriale, filmy i gry mogą posłużyć jako źródło dobrych argumentów do wykorzystania na maturze.

Praktyczność wykładu nie oznacza, że był nudny! Tematy egzaminacyjne stanowiły podstawę do historii o tym, jak Warszawa inspiruje raperów, gry kowbojskie stanowią pomnik amerykańskiej kultury, albo jak radzieccy kosmonauci spotykali… anioły. Niezwykłość tych historii zaciekawiła młodzież, która słuchała wykładu z uwagą i w skupieniu.

W zajęciach brali udział uczniowie klasy trzeciej Zespołu Szkół Zawodowych im. Elizy Orzeszkowej w Sokółce pod opieką pani Elwiry Zabłockiej.

(NN) BP


Zobacz również

Skip to content