Wycieczka uczniów do Krakowa, Zakopanego i Niedzicy

W dniach 25 – 29 września 2023 roku uczniowie klasy VI b i VI c oraz V c Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Sokółce, uczestniczyli w wycieczce do Krakowa, Zakopanego i Niedzicy zorganizowanej przez nauczycielki szkoły.

Kraków

Pierwszego dnia zwiedzali Kraków. Pani przewodnik opowiedziała o historii Wzgórza Wawelskiego, uczniowie zobaczyli Katedrę z Grobami Królewskimi i wspięli się na wieżę, żeby dotknąć Dzwonu Zygmunta. Podziwiali wspaniałe krużganki Zamku Królewskiego. Nie zapomnieli odwiedzić ziejącego ogniem Smoka Wawelskiego. Następnie odbyli spacer Drogą Królewską. Po dotarciu na Rynek udali się do Bazyliki Mariackiej, gdzie pani przewodnik opowiedziała o historii wspaniałego ołtarza autorstwa Wita Stwosza. Na zakończenie uczniowie udali się na zwiedzanie Podziemi Rynku. Po obiadokolacji i nocnym spacerze po Starym Mieście wszyscy trochę zmęczeni udali się na nocleg w do hotelu B&B.

Drugi dzień w Krakowie wycieczkowicze spędzili na Kazimierzu – poznawali Dzielnicę Dwóch Kultur – odwiedzili wspaniałe świątynie katolickie i żydowskie synagogi. Popołudnie spędzili zaś w Muzeum Lotnictwa na zajęciach warsztatowych, mogli również zwiedzić z przewodnikiem teren muzeum. Wieczorem spacerowali po ulicy Floriańskiej i mieli okazję zobaczyć Barbakan i kupić pamiątki.

Trzeciego dnia, po śniadaniu wyruszyli do Wieliczki, gdzie poznawali sekrety kopalni i wędrowali „ Śladami legend Wielickiej Kopalni” oraz wykonywali zadania zlecone przez Skarbnika i szukali pierścienia księżnej Kingi. Po południu uczestnicy wycieczki dotarli do Małego Cichego, które na kolejne dni stało się bazą wypadową. Po posiłku wszyscy przygotowywali się na wodne zabawy – czekał na nich Aquapark Bania w Białce Tatrzańskiej.

Kolejny dzień uczniowie spędzili w Tatrzańskim Parku Narodowym. Rankiem z panem przewodnikiem wyruszyli na Sarnią Skałę trasą: Dolina Strążyska – Siklawica – Czerwona Przełęcz – powrót Doliną Białego. Po drodze dzieci otrzymały mnóstwo informacji o parku, roślinności, zwierzętach, klimacie. Podsumowaniem dnia był spacer po zakopiańskich Krupówkach i zakupy.

Ostatni dzień uczniowie spędzili w Niedzicy, gdzie zobaczyli jak pracuje elektrownia wodna, jak wygląda wnętrze zapory, podziwiali wspaniałe widoki Jeziora Czorsztyńskiego. Mogli zwiedzić Zamek “Dunajec”- zobaczyli, jak urządzono wnętrza zamkowe: więzienie z izbą tortur, izby żupana spiskiego, sypialnie żupana, izby straży, komnaty mieszkalne ostatnich właścicieli zamku – rodziny Salamonów. Dodatkową atrakcją zamku były tarasy widokowe z których podziwiali piękno okolicy. Zwiedzili również Wozownię, gdzie zgromadzono zabytkowe pojazdy konne pochodzące z lat 1900-1939. Zmęczeni i pełni wrażeń ok. 24.00 powrócili do Sokółki.

(EK) SP2 w Sokółce

Skip to content