Latające dywany wystartowały!

Sokólski Ośrodek Kultury ruszył z kolejnym projektem, to „Latające dywany Eleonory Plutyńskiej (1886-1969)”. W ramach grantu pozyskanego od Fundacji BGK realizowany jest (i to po raz trzeci) program „Dzieci Kapitana Nemo, IV edycja 2023”. Tym razem – w zgodzie z założeniami grantodawcy – cel to przywrócenie do zbiorowej świadomości życiorysu ważnej Polki, mogący inspirować młodych do własnych poszukiwań.

Powstały już pierwsze prace-dywaniki, typu szmaciaki

W formie krótkiego wykładu młodzież dowiaduje się kim była Eleonora Plutyńska i dlaczego jej działania były tak istotne dla tradycji lokalnej, ale także i globalnej. Część warsztatowa pozwoliła młodym na zmierzenie się z tradycyjnymi metodami tkania. Na początku, pewnie łatwo było zgubić wątek… ale po kilku próbach – na wielu twarzach można było wyczytać: „serio, to ja tak umiem?”.

Wsparcie mentorskie zapewniają fachowczynie w swoich dziedzinach – twórczyni ludowa Edyta Wiśniewska i etnografka Aleksandra Pluta.

Powstały już pierwsze prace-dywaniki, typu szmaciaki, tkane z różnych gałganków, czyli pociętych w paski starych tkanin – tu ważny wątek projektowy – podjęcie idei recyclingu. Na zakończenie całego działania – dywaniki zostaną wspólnie przekazane do lokalnego schroniska – i tu drugi ważny wątek: wsparcie braci mniejszych.

LOGOTYPY Latające dywany

#DzieciKapitanaNemo
Fundacja BGK

(AT) Sokólski Ośrodek Kultury / Muzeum Ziemi Sokólskiej

fot. Wojciech Panow


Zobacz również

Skip to content