Za nami multikulturalne wydarzenie, na które złożył się Rap Koncert – HURMA vol. 2 oraz Silent Disco, a całość graficznie domknęła sceneria prac graffiti – dzieło młodych i ich projektowych mentorów.
Wydarzenie zorganizowane (15 września 2023 r.) przez Sokólski Ośrodek Kultury, Studio Qultura i Rap Kolektyw HURMA finalizowało działania projektowe „ART na STREET’cie” pod szyldem programu „WYbudźcie kulturę!” PIK-u.
O co chodziło w projekcie? By młodych, wspartych merytorycznie i warsztatowo przez fachowców z HURMY, zaprosić na pokład naszych rozmaitych działań kulturalnych jako regularnych odbiorców ale przede wszystkim jako ich twórców i inicjatorów.
Słowa, które najczęściej odmieniane były piątkowego wieczoru to AUTENTYCZNOŚĆ i ENERGIA, te popłynęły szerokimi strumieniami od Moniki, Madzi i Damiana – działających przy produkcji dźwięków oraz Karola, Filipa, Dawida, Jana, Oli, Natalii i Katarzyny – zmagających się z materią wizualną i graficzną.
Koncert otworzyła dyrektorka SOK-u Barbara Maj wraz z szefową działu artystycznego Agnieszką Kozakiewicz, koordynatorką projektu. Obecny był również wiceburmistrz Sokółki Adam Juchnik. Ze sceny popłynęły ciepłe słowa do mentorów, czyli ekipy HURMA: Krzysztofa Gauka, Kamila Woronowicza, Marcina Dębki, Michała Gieniusza, Wojciecha Panowa, Łukasza Kundzicza i Jacka Minkiewicza oraz podziękowania dla młodzieży zaangażowanej w projekt.
Po części oficjalnej scenę przejęli lokalni artyści – Dekada, Zamotani Optymiści, Złodziej Wokali, w eter poszły raperskie wersy do muzyki MUTANAUM i debiutujących – Damiana Kulmaczewskiego i Moniki Malickiej. A kiedy zapadł zmrok ze słuchawek Silent disco popłynęły dźwięki prosto od MARMØ, Mateusza Grzybowskiego i projektowego „narybku” – Madzi Andrukiewicz.
Młodzi, mówią nam, że – warsztaty bardzo ich otworzyły, cieszą się z otwarcia możliwości legalnego graffiti w miejskiej przestrzeni, a koncert finalny, czyli Hurma vol. 2 – komentują – to dopiero były emocje!
Hurma mówi: – Młodzi zrobili świetny materiał i jesteśmy z nich dumni. W projekcie o to chodziło żeby ludzi angażować. Udany eksperyment, wyszło super! System rozwalony! …a nam się bardzo podobało to, że na koncercie finalnym gościliśmy całe rodziny, dziękujemy za Wasze rozentuzjazmowane twarze i pytania o kolejne działania.
***
O strefę relaksu zadbał partner wielu naszych działań – Lody tradycyjne „U Matczaka” a sprzętowe wsparcie zapewnił Mariusz Bienasz High Power – dziękujemy!
Dokumentacja fot.: projektowicze Ola, Natalia i Damian oraz Krzysztof Łuka i Wojciech Panow
Projekt został dofinansowany w ramach programu „WYbudźcie kulturę!” Podlaskiego Instytutu Kultury.
(AT) Sokólski Ośrodek Kultury