Od fascynacji do spełnienia marzeń

Niedługo skończy 18 lat. Zawsze fascynowała ją Ameryka. Teraz ma szansę spełnić swoje marzenia. Justyna Łopatecka z Sokółki spędzi dziesięć miesięcy w Stanach Zjednoczonych. Dziewczyna jest jedną z 38 osób z Polski, które zakwalifikowały się do udziału w kolejnej edycji programu – stypendium FLEX, realizowanym przez Departament Stanu USA i finansowanym przez rząd Stanów Zjednoczonych.

Od fascynacji do spełnienia marzeń

– Wylatuję w czwartek 17 sierpnia. Jestem bardzo podekscytowana i – nie ukrywam – zdenerwowana. Ale jestem też dobrej myśli. Na pewno będę tęsknić za domem. Dziesięć miesięcy to sporo czasu – powiedziała Justyna Łopatecka.

Kilka dni przed podróżą, młoda sokółczanka razem ze swoją mamą Urszulą Łopatecką, odwiedziły Burmistrza Sokółki Ewę Kulikowską i Zastępcę Burmistrza Adama Juchnika. Pani Burmistrz życzyła Justynie wspaniałej wyprawy i podarowała jej oryginalną broszkę. Spotkanie było też okazją do rozmowy na temat rozwijania swoich zainteresowań i podążaniu za marzeniami.

– Ameryka fascynowała mnie od zawsze. Uczę się w II LO w Białymstoku w klasie o profilu międzynarodowym, który wybrałam, żeby rozwijać swoje zainteresowania. Jakiś czas temu obejrzałam w TVN-ie reportaż o programie FLEX, który ma na celu wymianę kulturową. Postanowiłam spróbować swoich sił. Pomyślnie przeszłam trzy etapy rekrutacji i za chwilę wyjeżdżam do Stanów. Będzie mnie gościć rodzina w stanie Michigan w gminie Columbia. Poznam inną kulturę, inne spojrzenie na świat. Wrócę bogatsza o nowe doświadczenia i już się z tego cieszę – podkreśliła Justyna Łopatecka.

Czym jest program FLEX? „FREEDOM Support Act (FSA)” został przyjęty przez Kongres Stanów Zjednoczonych w 1992 roku. Jego celem jest budowanie przyjaźni pomiędzy narodami Eurazji – krajów byłego Związku Radzieckiego, a narodem amerykańskim. Dzisiaj ten program nosi nazwę Furure Leaders Exchange (FLEX). W tym roku przypada jego 31 edycja. Swoim zasięgiem obejmuje 22 kraje. Program FLEX jest administrowany przez Biuro ds. Edukacji i Kultury Departamentu Stanu USA. Jego celem jest polepszenie wzajemnego zrozumienia między naszymi krajami, umożliwiając młodym ludziom z różnych zakątków Azji i Europy doświadczenie amerykańskiego stylu życia, uczęszczanie do amerykańskiej szkoły średniej i mieszkanie u amerykańskiej rodziny goszczącej. O udział w programie FLEX mogą aplikować obywatele Armenii, Azerbejdżanu, Czarnogóry, Czech, Estonii, Gruzji, Grecji, Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Mongolii, Polski, Rumunii, Serbii, Słowacji, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Ukrainy, Węgier oraz Uzbekistanu.

O pobycie Justyny Łopateckiej w Stanach Zjednoczonych będziemy informować na portalu sokolka.pl. Zapraszamy do lektury.

(DB) Fot.: D. Biziuk


Zobacz również

Skip to content