Zaproszenie na Tatarskie Święto Wiosny „Navruz”

Plakat

Związek Tatarów RP Oddział Bohoniki oraz Muzułmańska Gmina Wyznaniowa Bohoniki zapraszają na Tatarskie Święto Wiosny „Navruz”, nad którym honorowy patronat objęli Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki oraz Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Impreza odbędzie się na świeżym powietrzu w Bohonikach, dnia 3 czerwca, w sobotę, w godzinach 12:00-18:00 na dziedzińcu przez Zajazdem u Mahmeda. Wstęp oczywiście wolny. Zapewniamy autokar (bezpłatnie) z Sokółki do Bohonik o godzinie 11.30, z placu przy cerkwi.

Navruz w dosłownym tłumaczeniu oznacza Nowy Dzień. Tradycja tego święta sięga czasów zoroastryzmu sprzed 3 tysięcy lat i ma wymiar symboliczny. Rezolucja ONZ głosi, iż Navruz to „afirmacja życia w harmonii z naturą, świadomość nierozerwalnego związku między konstruktywną pracą i naturalnym cyklem odnowy, a także troskliwego i pełnego szacunku do naturalnych źródeł życia”.

Świętowanie rozpoczniemy modlitwą w meczecie. Na bogaty program imprezy składać się będą zarówno prezentacje artystyczne jak i atrakcje dla dzieci i warsztaty dla dorosłych. Na scenie będzie można oglądać wiosenne prezentacje artystyczne w wykonaniu Tatarskiego Zespołu Taneczno-Wokalnego „Buńczuk”, zespołu tatarskiego z Litwy „Efsane” oraz Tatarskiego Zespołu Dziecięco-Młodzieżowego „Buńczuk”. Muzyczną gwiazdą dnia będzie występ Karoliny Cichy – kompozytorki, wokalistki i multiinstrumentalistki. Nie zabraknie również atrakcji warsztatowo-animacyjnych. Pokaz jeździectwa konnego, jurtę tatarską, warsztaty łucznicze i szermiercze zapewni niezawodna Grupa AMM Archery Michał Sanczenko. Animator wiosennie będzie pląsał z dziećmi, a dorosłych czeka trudny wybór między warsztatami kulinarnymi, zielarskimi, rękodzielniczymi, ebru i kaligrafii. Zapraszamy również do udziału w konkursie kulinarnym, ciekawe nagrody już są spakowane. Wolontariusze zapraszają na inscenizację tatarskiego azanu czyli chrzcin. Na degustację będą czekały nie tylko tradycyjne tatarskie dania i napoje, ale także po raz pierwszy pieczony baranek na rożnie.

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urzędu Miejskiego w Sokółce – pięknie dziękujemy. Ukłony ślemy naszym sponsorom: Zajazd u Mahmeda, Jaskółka, Eko-Gril, Rada Centralna ZTRP, Mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego oraz partnerom medialnym: sokolka tv, isokolka, Sokółka naszemiasto.pl oraz ttregionalna.

(KB)


Zobacz również

Skip to content