83 lata po zbrodni katyńskiej

W czwartek 13 kwietnia 2023 roku – w mieniu Burmistrza Sokółki Ewy Kulikowskiej – Zastępca Burmistrza Adam Kowalczuk oraz Sekretarz Sokółki Piotr Romanowicz złożyli kwiaty pod sokólskim Pomnikiem Zesłańców Sybiru. W ten sposób uczcili Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Rocznica zbrodni Katyńskiej

To polskie święto państwowe obchodzone co roku 13 kwietnia. Święto zostało uchwalone 14 listopada 2007 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej. Obchodzone jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero w 1990 roku – po 50 latach od dokonania mordu.

Wiosną 1940 roku prawie 22 tysiące polskich jeńców wojennych zostało wywiezionych i rozstrzelanych w Katyniu na rozkaz Józefa Stalina. Jedną z ofiar zbrodni katyńskiej był sokółczanin por. Ryszard Pawłowski, który został zamordowany przez NKWD w Charkowie 83 lata temu. Jego symboliczny grób znajduje się na sokólskim cmentarzu.

(DB) Fot.: D. Biziuk


Zobacz również

Skip to content