W ramach akcji „Masz Głos”, Koło Gospodyń Wiejskich w Polankach „Polaneczki” chce podjąć działania na rzecz kobiet i wspólnie z nimi stworzyć materiał filmowy, który pokaże wspomnienia, przeżycia, doświadczenia związane z ich życiem na wsi. Warto pokazać, jak zmieniły się realia funkcjonowania kobiet wiejskich na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci.
Koło Gospodyń Wiejskich z Polanek „Polaneczki” jest wśród 183 uczestników tegorocznej edycji akcji Masz Głos. Fundacja Batorego od 17 lat zaprasza do niej organizacje społeczne i grupy nieformalne, które chcą zmieniać swoje najbliższe otoczenie. Do akcji zgłaszają się m.in. stowarzyszenia i fundacje, koła gospodyń wiejskich, rady młodzieżowe, rady seniorów, sołectwa, grupy sąsiedzkie, które mają pomysł na konkretne działanie lub chcą rozwiązać jakiś lokalny problem. Organizatorzy akcji Masz Głos pomagają im zrobić to wszystko we współpracy z władzą lokalną i mieszkańcami, tak aby społeczność działała w poczuciu wspólnej sprawy.
„W akcji Masz Głos chodzi o poczucie wpływu mieszkańców na otoczenie i na decyzje władz. To mieszkańcy najlepiej wiedzą, czego potrzebują, ale władze podejmują decyzje, dlatego tak ważna jest współpraca miedzy nimi. W tym roku zgłosili się do nas wspaniali uczestnicy, w większości nowi, co świadczy o tym, że ludzie mają potrzebę działania i że my jesteśmy im potrzebni. Jury nagrody Super Samorząd i Super Głos, którą przyznajemy na koniec edycji akcji Masz Głos, na pewno nie będzie miało kłopotu z wyborem laureatów”, mówi Joanna Załuska, dyrektorka akcji Masz Głos Fundacji Batorego.
Koło Gospodyń Wiejskich „Polaneczki” powstało z początkiem 2023 roku. Jego głównym celem jest aktywizacja mieszkańców wsi, którym członkinie Koła proponują udział w różnych zajęciach, m.in.:
- rękodzielniczych – nawiązujących do tradycji sokólszczyzny,
- sportowych – zwiększających aktywność mieszkańców,
- kulturowych – udział w wystawach, wycieczkach, spacerach tematycznych.
Członkiniom Koła zależy też na takiej aktywizacji mieszkańców, która da im realny wpływ na otoczenia i przez małe inicjatywy pozwoli podnosić dotychczasowy standard życia. Jeśli działanie na rzecz kobiet uda się zrealizować z sukcesem, Koło ma szansę na nagrodę Super Samorząd i Super Głos. Nagrodę otrzymuje zarówno organizacja, społeczność mieszkańców, jak i władze lokalne za działanie razem we wspólnej sprawie, bo Super Samorząd docenia umiejętność dialogu i współpracy, zgodnie z dewizą akcji Masz Głos, że „samorząd to my wszyscy”.
Akcja Masz Głos jest inicjatywą Fundacji Batorego realizowaną w edycji 2023 we współpracy ze Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, z Fundacją Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab, Stowarzyszeniem Rozwoju „Inspiracje”, Pracownią Zrównoważonego Rozwoju, Fundacją Twórczości, Edukacji i Animacji Młodzieży – „Teatrikon”. W latach 2022-2023 akcja jest współfinansowana przez Open Society Foundations. Patroni medialni: Onet.pl, Ngo.pl. www.maszglos.pl.
(SN)