Monidła, czyli dawne portrety ślubne

W Muzeum Ziemi Sokólskiej oficjalnie otworzyliśmy wystawę pt. „Monidła – dawne portrety ślubne”, a że to bliskie tematyce weselnej, to otwarcie przebiegało z przytupem – dosłownie i w przenośni.

Gości witały dźwięki marsza weselnego, a to za sprawą Piotra Backiela (Retro Band z Kuźnicy) i jego akordeonu, co idealnie nawiązało do obrzędowości godów. Akcentem rodem z wesel był także tort, którymi uraczeni zostali licznie przybyli goście.

Wystawa w SOK

Na wystawę składa się około 50 portretów ślubnych ze zbiorów prywatnych osób – mieszkańców Sokółki i okolic. Najstarsze portrety pochodzą z okresu międzywojnia, najmłodszy jest z 1989 roku. Dodatkowo możemy podziwiać dywany dwuosnowowe, które na naszych terenach były częścią wiana, czyli wyprawy ślubnej młodej kobiety wychodzącej za mąż. Najstarszy prezentowany dywan powstał w 1917 roku, najmłodsze wytkano w latach 70. XX w.

Wystawę otworzyła Barbara Maj, dyrektor Sokólskiego Ośrodka Kultury, w tematykę monideł i dywanów wprowadziła Edyta Wiśniewska (Muzeum Ziemi Sokólskiej), która wspierana przez pracowników SOK-u, stała także za przygotowaniem całości. W programie wernisażu znalazły się krótkie video-cytaty z filmu „Monidło” z 1969 roku, na podstawie opowiadania J. Himilsbacha, które pokazały (nieco humorystycznie) proces jego powstawania – od wizyty akwizytora po odbiór gotowego portretu.

Na wystawie doświadczymy swego rodzaju podróży w przeszłość, zobaczymy realistycznie odwzorowane postaci pierwowzorów, w których znać wprawną rękę rzemieślnika, znajdziemy też przesłodzone, wyidealizowane portrety, w których na próżno szukać podobieństwa. Jedno wiemy na pewno, monidła to także znak epoki, część historii, ważne rodzinne pamiątki i po trosze, prekursor aplikacji do obróbki zdjęć, podobne „zabiegi upiększające” robi się dziś komputerowo.

Kłaniamy się Państwu z wdzięcznością za podzielnie się pamiątkami rodzinnymi. Dziękujemy również za tak liczne przybycie i wspaniałą atmosferę.

Wystawa będzie dostępna do 15 marca 2023 r. Zapraszamy!

Więcej zdjęć na stronie:

https://sokolskiosrodekkultury.pl/monidla-czyli-dawne-portrety-slubne-wernisaz-w-sokolskim-muzeum/

Sokólski Ośrodek Kultury
(AT) Fot. Wojciech Panow

Skip to content