Kamienica po remoncie

Program Regionalny EFRR

Rozpoczął się w grudniu 2019, a zakończył w październiku 2022 roku. Prowadzono go w ramach projektu „Przebudowa budynku kamienicy na cele społeczne z Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Sokółce”. Mowa o kompleksowym remoncie zabytkowej kamienicy przy Placu Kościuszki 26 w centrum Sokółki. Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się w sobotę 14 stycznia 2023 roku.

Ogólny koszt inwestycji to 1 mln 451 tys. 686 zł, z czego dofinansowanie wyniosło 1 mln 161 tys. 348 zł. Były to środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Wkład własny to 290 tys. 337 zł, w tym 61 tys. 537 zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wykonawcą była firma PPUH Geno sp. z o. o. Sokółka.

Kamienica po remoncie

Zgodnie z materiałami znajdującymi się w zbiorach Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku kamienica została zbudowana w XVIII wieku (około 1770 roku). Znajdująca się od północnej strony oficyna pochodzi prawdopodobnie z XIX wieku.

W wyremontowanej kamienicy przy Placu Kościuszki 26 będą działały: Sokólskie Centrum Organizacji Pozarządowych, Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Gminny Punkt Pomocy Rodzinie.

– Jesteśmy po to, aby wspierać naszych mieszkańców. Remontujemy tam, gdzie możemy – podkreśliła podczas sobotniej uroczystości Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska. – Cieszę się, że ta kamienica wraca do organizacji pozarządowych – powiedziała Pani Burmistrz.

W uroczystym otwarciu uczestniczyli również m.in.: Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Wiesława Burnos, Zastępcy Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk i Adam Juchnik, Katarzyna Łotowska z Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku, przedstawiciele sokólskich organizacji pozarządowych, dyrektorzy i kierownicy placówek gminnych.

Wyposażenie kamienicy kosztowało ponad 152 tys. zł, z czego 129 tys. 636 zł to środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska pozyskała środki na realizację projektu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Szlak Tatarski”. Wkład własny to 22 tys. 877 zł.

Parter budynku przeznaczony do dziennego pobytu seniorów, którzy będą mieli do dyspozycji w pełni wyposażony aneks kuchenny. W budynku jest również sala wypoczynkowa. Powstało pomieszczenie sportowo-rehabilitacyjne z bieżnią elektryczną, rowerem stacjonarnym, drabinką i materacem.

Nowy wystrój zyskały również pomieszczenia na piętrze budynku przeznaczone pod działalność Gminnego Punktu Pomocy Rodzinie (GPPR) i organizacji pozarządowych.

W korytarzu na parterze budynku ustawiono podświetlaną gablotę, w której zostały wyeksponowane pozyskane w trakcie remontu oryginalne elementy m.in. konstrukcji więźby dachowej, gwoździe, fragment gzymsu, fragment belki stropowej.

Po symbolicznym przecięciu wstęgi, Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska zaprosiła wszystkich uczestników uroczystości do zwiedzenia budynku.

(DB) Fot.: D. Biziuk


Zobacz również

Skip to content