Spotkanie autorskie z Heleną Miszkin

4 stycznia 2023 r. Biblioteka Publiczna w Sokółce gościła na wieczorze autorskim Panią Helenę Miszkin – sokółczankę, dziennikarkę, autorkę wielu reportaży, felietonów i korespondencji oraz wydanej niedawno publikacji pt. „Reportaże sokólskie. Sokółka w okresie przemian 1989-2016”.

Czytelnia tego wieczoru wypełniła się po brzegi, na spotkaniu tłumnie stawili się mieszkańcy miasta, znajomi i przyjaciele Pani Heleny. Każdy z nich wyszedł z własnym egzemplarzem książki podpisanym przez autorkę.

Helena Miszkin

Książka stanowi zbiór 35 tekstów będących przyczynkiem do dziejów miasta. Udało się ją wydać dzięki Stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego na rok 2022. Pani Helena opowiedziała gościom jak powstał na nią pomysł. To koleżanka – dziennikarka Halina Londowska namówiła ją na spisanie reportaży i wydanie całej publikacji. Zdecydowała się na to ponieważ jak mówi „jest to nasza wspólna historia”.

Znaleźć w niej można teksty dotyczące tematów społecznych i lokalnych wydarzeń politycznych. Opisane są m.in.: działające w Sokółce kluby abstynenta, utworzony przez Panią Helenę klub singla, czy historia bezdomnego Pana Edka. Możemy poznać również kulisy z planu filmu „U Pana Boga w ogródku”, czy reportaż na temat podróży kajakiem przez Bajkał.

Pani Helena podkreśliła również, jak wielkie znaczenie w jej życiu miały literatura i książki. Świetnym tego podsumowaniem jest jej refleksja zawarta w tekście pod tytułem „Książki na bruk”: „To, kim jestem, co myślę, jak czuję, jak rozumiem świat – wszystko zawdzięczam książkom. Dla mnie, a wiem, że wiele innych osób myśli tak samo, książka to nie towar taki jak inne. Książka to wartość, niemal metafizyczna. Przeczytałam parę bibliotek, kilkanaście, może kilkadziesiąt tysięcy różnych – mądrych i głupich książek. Wobec książek mam olbrzymi dług. A długi w życiu trzeba spłacać…” .

Wszystkim czytelnikom dziękujemy za obecność i serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania z autorami i nie tylko!

(EK) Biblioteka Publiczna w Sokółce


Zobacz również

Skip to content