Laboratoria przyszłości w SOSW w Sokółce

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sokółce, w ramach inicjatywy edukacyjnej realizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, której celem jest stworzenie nowoczesnej szkoły, otrzymał dotację w wysokości 30 tysięcy złotych.

Laboratoria Przyszłości SOSW w Sokółce

Pieniądze zostały wykorzystane na zakup nowoczesnego sprzętu, który uatrakcyjnia zajęcia szkolne i pozwala uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.

Oprócz drukarki 3D, zostało zakupione wyposażenie do sali technicznej służące  do obróbki drewna i metalu. Zakupiono między innymi: wyrzynarkę stołową do drewna, piłę ramową do drewna/metalu, akumulatorową wiertarko-wkrętarkę, pirograf-wypalarkę, pistolety do klejenia na gorąco, nożyce do blachy, imadło ślusarskie, brzeszczoty do pił itp.

W okresie przedświątecznym zakupiony sprzęt został intensywnie wykorzystany przez wychowanków, którzy pod opieką nauczycieli na zajęciach techniki oraz zajęciach rozwijających zainteresowania, wspólnie przygotowali między innymi drobne stroiki, elementy dekoracyjne związane Bożym Narodzeniem wykonane z drewna i materiałów drewnopodobnych. Również na zajęciach funkcjonowania osobistego i społecznego, uczniowie klas dla dzieci z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym lub znacznym mogli włączyć się w wykonywanie różnych drobiazgów związanych ze świętami. Podczas prac praktycznych wychowankowie zapoznali się z  możliwościami wykorzystania nowego sprzętu do obróbki drewna. Zajęcia dzięki temu mogły być prowadzone w sposób ciekawszy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Prace w sali stolarskiej zaowocowały powstaniem pięknych choinek, bałwanków, reniferów itp. wykonanych z drewna,  szyszek, sklejki i innych materiałów. Wytwory dzieci posłużyły do wykonania pięknych dekoracji świątecznych ozdabiających  wnętrze  ośrodka, tworzących niezapomniany klimat świąteczny.

Lila Zajkowska
Koordynator programu w SOSW


Zobacz również

Skip to content