Zaproszenie na pokaz filmu i spotkanie z twórcami ludowymi

Baner informacyjny

22 listopada 2022 r. (wtorek), o godz. 10:00 zapraszamy do Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK na retrospektywę wystawy podsumowującej wyniki XXX Janowskiego Konkursu na Tkaninę Dwuosnowową.

Tematu tegorocznej edycji: „Zwierza inspirowane pierwszą tkaniną tematyczną wytkaną w Janowie we współpracy z Eleonorą Plutyńską” nawiązuje do momentu odrodzenia tkaniny podwójnej na Sokólszczyźnie dzięki inspiracji artystki i popularyzatorki tkactwa ludowego – profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Eleonory Plutyńskiej.

Tytułowe „zwierza” to charakterystyczny dla janowskiej tkaniny dwuosnowowej motyw, określający przedstawienia zwierząt o nietypowym wyglądzie. „Zwierza” są swobodną wariacją twórczej wyobraźni tkackiej, do której zachęcała Eleonora Plutyńska janowskie tkaczki i tkaczy. Jej współpraca z lokalnymi artystami odciska swe piętno do dziś w niezwykłym wzornictwie tkaniny dwuosnowowej, już nie tylko ośrodka janowskiego. Na wystawie pojawi się większość tkanin zaprezentowanych wcześniej w Izbie Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie na podsumowaniu wyników konkursu, nie zabraknie także samych twórców ludowych.

W temat ekspozycji wprowadzi etnograf, autor wielu publikacji i projektów badawczo-wystawienniczych z zakresu sztuki i rękodzieła ludowego północno-wschodniej Polski – Wojciech Kowalczuk z Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Wydarzeniu towarzyszyć będzie pokaz w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Fantom” filmu krótkometrażowego „Pani Profesor” z roku 1971, jest to 14 minutowy dokument poświęcony wspomnieniu działalności Eleonory Plutyńskiej w Janowie. W filmie wypowiadają się m.in. Olimpia Jaroszewicz, Felicja Jaroszewicz, Scholastyka Krupowicz, Aleksandra Radulska, widać także krajobraz janowski lat 70 -tych oraz przykłady wzornictwa janowskiego z tego okresu i prace samej Plutyńskiej w technice dwuosnowowej. Pokaz filmu został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

UWAGA! Wystawie towarzyszy katalog, który będzie można bezpłatnie otrzymać na wernisażu. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Zapraszamy!

W plakacie wykorzystano zdjęcie pracy Teresy Pryzmont.

Edyta Wiśniewska
Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK

Skip to content