Zaproszenie na wystawę “Nauczyciele Tajnej Oświaty”

Baner

Sokólski Ośrodek Kultury zaprasza na wystawa pt. “Nauczyciele Tajnej Oświaty” ze zbiorów Józefa Zalewskiego.

Ekspozycja prezentuje pedagogów biorących udział w tajnym nauczeniu w okresie okupacji niemieckiej. Wyboru sylwetek dokonał Józef Zalewski, nieżyjący już zasłużony pasjonat historii lokalnej oświaty.

Wystawa ukazuje nauczycieli działających w tajnej oświacie w gminach Sokółka, Janów, Nowy Dwór, Sidra, Dąbrowa Białostocka, Kuźnica, Krynki. Przedstawia sylwetki m.in.: Ireny Skopczyńskiej, Janiny Gergerowej, Witolda Biziuka, Józefa Kłopotowskiego, Stefania Burdackiej, Władysława Gutmana.

WERNISAŻ wystawy odbędzie się 13 października o godz. 13:00 w Kamienicy Tyzenhauza, ul. Piłsudskiego 1 w Sokółce. Jego częścią będą gminne obchody Dnia Edukacji Narodowej w Sokółce organizowane przez Gminę Sokółka. Z tej okazji Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska dokona wręczenia nagród specjalnych zasłużonym pedagogom.

Wystawa “Nauczyciele Tajnej Oświaty” czynna będzie od 13 października do połowy listopada 2022 r, w Kamienicy Tyzenhauza , ul. Piłsudskiego 1, w godzinach 8-16 od poniedziałku do piątku.

Organizator: Muzeum Ziemi Sokólskiej, Sokólski Ośrodek Kultury.
Współorganizator: Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Sokółce.

Józef Zalewski karierę nauczycielską rozpoczął w 1949 w Krynkach. W latach 1951-55 był kierownikiem szkoły w Babikach, a w latach 1955-65 szkoły w Jacowlanach. Później pełnił kilka lat funkcję inspektora oświaty w Sokółce. Za swoją pracę został m.in. odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Znany jest jako autor Izby Pamięci Narodowej – zbioru archiwaliów poświęconych historii szkolnictwa na obszarze dąbrowsko-sokólskim, od momentu jego odrodzenia się po 1920 roku. Jego ideą było zachowanie wiedzy o trudzie i bohaterstwie pedagogów i organizatorów szkolnictwa w obszarze dąbrowsko-sokólskim.

Agnieszka Kozakiewicz, SOK


Zobacz również

Skip to content