IX edycja 500 kajaków 2022

Zobaczyć 500 kajaków na jednej z ostatnich nieuregulowanych rzek w Polsce? Brzmi jak marzenie ściętej głowy, a jednak to wyzwanie jest jak najbardziej możliwe. Już niespełna trzy tygodnie dzielą nas od kolejnej odsłony imprezy 500 kajaków. 6-7 sierpnia 2022 to data tegorocznej edycji. Ten oto największy spływ kajakowy na rzece Bug w województwie podlaskim to rekreacyjno-sportowe wydarzenie skierowane do amatorów jak i zawodowych kajakarzy, a już na pewno miłośników dobrej zabawy.

Plakat

Drohiczyn to miejsce gdzie rozpoczyna się spływ, ale również miejsce gdzie zrodził się pomysł by w 2013 roku aktywnie uczcić 500lecie powstania województwa podlaskiego. Hasło brzmiało „500 kajaków na 500 lat województwa podlaskiego”. Ku uciesze organizatorów zjawiło się wielu gości (a dokładnie 232 załogi) z całej Polski, chcących świętować urodziny województwa. Początkowo impreza miała się odbyć jednorazowo, jednak odzew był zaskakująco ogromny dlatego doczekaliśmy się już ósmej edycji. W 2021 roku zgłosiło się 917 uczestników – 503 załogi kajakowe.

Spływ jest z możliwością wyboru: jedno lub dwudniowy. Pierwszego dnia uczestnicy startują z Plaży Miejskiej w Drohiczynie i muszą przepłynąć 29 kilometrów w kajakach by w godzinach wieczornych zameldować się w miejscowości Granne w gminie Perlejewo, gdzie czeka na nich biesiada z lokalnymi kulinariami i muzyką na żywo. Prawdziwi zapaleńcy kajaków decydują się również na drugi dzień spływu, gdzie za zadanie mają przepłynięcie dodatkowych kilometrów rzeką do miejscowości Nur.

„500 kajaków” to promocja aktywnego stylu życia jak i walorów przyrodniczych, które można podziwiać prze całe 29 kilometrów trasy. Spływ kajakowy, który miał się odbyć tylko raz urósł do rangi niepowtarzalnego wydarzenia kojarzonego z Drohiczynem i województwem podlaskim. To sportowe przedsięwzięcie zostało również docenione przez Polski Związek Kajakowy, otrzymując nagrodę w 2013 roku za największą imprezę kajakową w Polsce, a w 2016 roku uhonorowana została tytułem „Top Regionu 2015″ w kategorii „Wydarzenia Sportowe roku 2015″ przez słuchaczy Radia Podlasie i nominowana do Podlaskiej Marki Roku 2016. A w 2019 roku otrzymał tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego Województwa Podlaskiego.

Jak widać dużo się dzieje na rzece Bug, która zawsze pełniła ważną rolę w życiu mieszkańców, ale również samo miasto Drohiczyn nazywane historyczną stolicą Podlasia ma wiele do zaoferowania. Pozostając w temacie wioślarstwa możemy zwiedzić jedyne w Polsce Muzeum Kajakarstwa znajdujące się w Nadbużańskim Centrum Turystyki Kajakowej ze swoją pokaźną kolekcją kajaków i jedynym w Polsce symulatorem pływania kajakiem. Miasto to też świetne miejsce dla miłośników zabytków architektury sakralnej, gdyż możemy podziwiać trzy zespoły klasztorne: Jezuitów, Benedyktynek, Franciszkanów wraz z kościołami i cerkiew św. Mikołaja. W 1999 roku miasto odwiedził Ojciec Święty Jan Paweł II i ślady jego wizyty odnajdziemy w Drohiczynie w postaci lądowiska czy Kopca Pamięci Podlasia.

Drohiczyn to miejsce gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, a tegoroczny kalendarz wydarzeń na wakacje zadowoli szerokie grono turystów. Impreza 500 kajaków rozwija się z roku na rok coraz bardziej, pozyskując nowych sponsorów, a w tegorocznej siódmej edycji głównymi sponsorami wydarzenia są firmy: PPH IWONEX Iwona Księżopolska, CERI International oraz GAZ SYSTEM S.A. A sponsorami wydarzenia: A.T. Trading Sp. z o.o., BOŚ BANK, Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe MADO, Fundacja Supra, Sokołów S.A., DECATHLON Białystok, PHU TOPAZ Zbigniew Paczóski, KANCELARIA UBZPIECZENIOWO FINANSOWA Agnieszka Tomaszewska, PATER FIRMA, Polska Grupa Elektryczna Forum-Rondo Sp. z o.o., Zakład Aranżacyjno Wykonawczy VERIFIS, Piekarnia Podlaska Drohiczyn, Scorpio Kajak, Agencja Ochrony Osób i Mienia Global Security Sp. z o.o., Restauracja Zamkowa Teresa Nazarczuk, SM Ryki.

Parterem Spływu jest Województwo Podlaskie. Impreza została objęta Patronatem Honorowym przez Marszałka Województwa Podlaskiego, Polski Związek Kajakowy oraz Podlaską Regionalna Organizację Turystyczną.

Organizatorzy wciąż liczą zgłoszenia bo zapisy trwają do ostatniego wolnego kajaka. Nie pozostaje, więc nic innego jak szykować formę i chwycić za wiosło 6 sierpnia na Plaży Miejskiej w Drohiczynie. Więcej informacji o wydarzeniu na www.500kajakow.pl oraz https://www.facebook.com/500kajakow

Rafał Siwek
Dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Drohiczynie
789 382 469, 501 701 152,


Zobacz również

Skip to content