100-lecie parafii w Starej Rozedrance

W minioną niedzielę 19 czerwca 2022 r. parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Starej Rozedrance obchodziła 100-lecie swego istnienia.

Uroczystość, w której wzięła udział Pani Burmistrz Ewa Kulikowska rozpoczęła się od mszy świętej celebrowanej przez arcybiskupa metropolitę białostockiego Józefa Guzka.

Kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Starej Rozedrance

Rys Historyczny
Parafię w Rozedrance Starej erygował 17 VI 1922 r. bp Jerzy Matulewicz. Wydzielono ja z parafii Sokółka, a pierwszym administratorem został ks. Stanisław Bartoszewicz. W 1919 r. wierni uzyskali od bpa Matulewicza zgodę na wystawienie drewnianej kaplicy. W następnym roku wybudowaną kaplicę pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego poświęcił dziekan sokólski ks. Adam Białłozor. Dzięki jego poparciu i staraniom wiernych biskup wileński Jerzy Matulewicz w 1922 r. utworzył w Rozedrance parafię. Parafianie zabiegali o budowę murowanego kościoła. W 1927 r. posiadali już projekt, wykonany przez inż. Piotrowskiego. Budowę rozpoczęto w 1931 r., a w następnym przerwano. Prace wznowił w 1936 r. ks. Stanisław Byliński. Roboty ponownie zostały wstrzymane na skutek kłopotów techniczno-konstrukcyjnych. Po przeprojektowaniu wieży, sklepienia i dachu przez arch. J. Pieńczykowskiego roboty wznowił w 1938 r. ks. Ignacy Troska. W dniu 26 listopada 1939 r. kościół został poświęcony. Prace wykończeniowe trwały w następnych latach. W latach 1992-97 ks. Jan Hołodok zadbał o nowy wystrój kościoła. Wcześniej natomiast ks. Jan Karaczewski wybudował nową plebanię.

(źródło: https://parafiarozedranka.ns48.pl/index.php)

Po nabożeństwie parafianie spotkali się na festynie podczas, którego były wspomnienia, podziękowania i gratulacje. Była także okazja do degustacji potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. Na najmłodszych czekały gry i zabawy.

Foto . L. Postołowicz
A.S


Zobacz również

Skip to content