Eksperymentują i podziwiają piękno przyrody

Baner EFS

W czwartek, 9 czerwca 2022 r. uczniowie klas IV – VIII (25 osób) wraz z opiekunami wyruszyli na dwudniową wycieczkę do Łodzi i Nieborowa. Wyjazd został zorganizowany w ramach realizacji projektu: „Nauczanie przez eksperymentowanie w SP w Malawiczach Dolnych”.

Celami wycieczki były:

  • wizyta w Nieborowie – poznanie fauny, flory, ukształtowania terenu Mezoregionu Równiny Łowicko-Błońskiej oraz rozpoznawanie gatunków roślin.
  • wizyta w Eksperymentarium – nauka poprzez zabawę, warsztaty, quizy, testy sprawdzające uwagę, pomysłowość i kreatywność, gry o różnym poziomie trudności, oglądanie wystaw umożliwiających zgłębianie zagadnień dotyczących zjawisk z różnych dziedzin wiedzy, techniki i kultury.
Wycieczka

Uczestnicy wyprawy wyjechali ze szkoły o godz. 5.00. Mimo wczesnej pory, wszyscy, w wyśmienitych humorach, oczekiwali na przygodę. Po ok. 5 godzinach jazdy autokarem wycieczka dotarła do Nieborowa. Tam czekał na uczniów przewodnik, który oprowadził wszystkich po pałacu, ciekawie opowiedział o jego historii i przytoczył kilka ciekawostek z nim związanych.

Następnie grupa udała się do pałacowych ogrodów, gdzie podczas spaceru, podziwiała niezwykłe rośliny, np. tulipanowca, cytryny, platany – jedne z najstarszych w Polsce. Pięknie kwitnące rododendrony stały się inspiracją do sesji zdjęciowej, którą na pamiątkę wizyty w Nieborowie, urządzili sobie uczniowie. Po spacerze uczestnicy wycieczki udali się do pobliskiego “Dworku Biała Dama”, gdzie zjedli pyszny obiad.

Następnie grupa przejechała kilka km autokarem do muzeum w Arkadii, by podziwiać ogrody i architekturę nawiązującą do znanych uczniom z podręczników historii starożytnych budowli. Pierwszy dzień zwiedzania zakończył się przejazdem do Łodzi, kolacją w restauracji “Obiady u Gosi” oraz zakwaterowaniem w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym.

Kolejny dzień wycieczki rozpoczął się śniadaniem w formie szwedzkiego stołu w restauracji “Obiady u Gosi”. Po nim grupa wykwaterowała się ze schroniska, po czym udała do Eksperymentarium w łódzkiej Manufakturze. Tam uczniowie zostali oprowadzeni przez panią przewodnik po centrum nauki, oglądając interaktywną wystawę i sprawdzając na własnej skórze, czy człowiek przewodzi prąd oraz jak działają siły odśrodkowe. Mogli też przymierzyć alkogogle, posłuchać bicia serca, sprawdzić funkcjonowanie swoich zmysłów, obejrzeć swoje odbicia w krzywych zwierciadłach. Następnie uczestnicy wycieczki zostali podzieleni na grupy wiekowe, przydzielono im zagadki, które należało rozwiązać, korzystając z eksponatów znajdujących się w centrum naukowo – edukacyjnym. Zwycięska drużyna otrzymała od pani przewodnik drobne upominki. Warsztaty zakończyły się przejściem przez kosmiczny tunel do pomieszczenia, w którym odbył się pokaz kuchni molekularnej połączony z degustacją. W ciągu godziny zajęć dzieci miały okazję spróbować: sorbetu owocowego, lodów, kawioru z coli oraz bezów z bitej śmietany, schłodzonych w ciekłym azocie. Wszystko było znakomite, a wrażenia z przygotowania potraw – niezapomniane.

Po zajęciach edukacyjnych uczniowie udali się na obiad, po którym, pełni wrażeń, wsiedli do autobusu, by wyruszyć w drogę powrotną. Do Malawicz dotarli ok. godz. 20.30.

Wyjazd został w całości z sfinansowany ze środków Regionalnego programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, w ramach realizacji projektu „Nauczanie przez Eksperymentowanie w SP w Malawiczach Dolnych”. Łączny koszt wycieczki to 12 240 zł, z czego 11 285 zł to dofinansowanie z projektu, a pozostała kwota (955 zł) to wkład własny Gminy Sokółka.

(AI) SP w Malawiczach Dolnych

Skip to content