Na balu strażaka w Lipinie

Bal strażaka został zorganizowany dla strażaków ochotników po raz pierwszy. Odbył się w ostatnią sobotę maja 2022 roku w Lipinie. Organizatorem wydarzenia była Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska. Wsparciem służyło Koło Gospodyń Wiejskich Lipinianki z Lipiny oraz sołtys tej miejscowości – Lucyna Garbaczewska.

Wspólne świętowanie członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Sokółka oraz zgromadzeni goście rozpoczęli uroczystą Mszą Świętą w kościele parafialnym w Lipinie.

Bal Strażaka 2022

Odprawili ją: Dziekan Dekanatu Sokólskiego – ks. Bogusław Urban, ks. Grzegorz Błaszko – Proboszcz parafii p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Lipinie oraz ks. Piotr Woliński z Krynek. Wśród gości, obok Burmistrza Sokółki Ewy Kulikowskiej, znaleźli się także jej Zastępcy – Adam Juchnik oraz Adam Kowalczuk, Poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński wraz z małżonką, Radny Rady Miejskiej w Sokółce – Andrzej Kirpsza oraz liczne grono innych osób. Galowe mundury , srebrne sznury dopełniały atmosferę modlitwy za tych, którzy służą „Bogu na chwałę, a ludziom na ratunek”.

W Wiejskim Klubie w Lipinie, mimo kapryśnej pogody, w altanie służącej za scenę Burmistrz Sokółki wręczyła druhom i druhnom strażakom pamiątkowe dyplomy. Dyplomy uznania odebrało kilkadziesiąt osób. Podziękowania, które wystosował Burmistrz Sokółki wyrażały podziw dla trudnej służby i codziennej gotowości do niesienia bezinteresownej pomocy. Kończyły się słowami: „Życzę dumy z noszenia munduru, bezpiecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów z akcji oraz zdrowia i wszelkiej pomyślności.”. Także ze wszystkich przemówień płynęły życzenia, aby ta trudna praca była źródłem satysfakcji oraz społecznego uznania. Burmistrz Ewa Kulikowska podkreśliła, że ta służba to praca całą dobę, to nie tylko gaszenie pożarów, ale też pomoc w nieszczęściu wywołanym działaniem ludzkim czy siłami natury.
Poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński w swoim przemówieniu pięknie określił strażaków, jako tych, którzy podążają tam, skąd wszyscy inni uciekają. Podkreślił także coraz większą dbałość o tę grupę służb mundurowych i o zapewnienie jej sprzętu ratowniczo – gaśniczego, co przekłada się na widoczny rozwój drużyn OSP.

Ksiądz Dziekan Bogusław Urban wyraził swój podziw dla służby strażaków, która jak ogień i woda, łączy w sobie z jednej strony wrażliwość na ludzką krzywdę, z drugiej zaś, bezwzględność i siłę w niesieniu pomocy.

Wieczór zakończył się zabawą taneczną, podczas której królowały akordeony: Michała Sawickiego oraz Andrzeja Butwiłowskiego.

(AK) SOK


Zobacz również

Skip to content