Tydzień Bibliotek – Tu każdy znajdzie książkę dla siebie

Tydzień bibliotek 2022

Miłość do książek trzeba rozbudzać od najmłodszych lat. Nauka czytania może być radosna i ciekawa, zaś wycieczka do biblioteki jest wspaniałym początkiem tej nauki. Biblioteka to miejsce gdzie każdy znajdzie książkę dla siebie.

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek był doskonałą okazją do zorganizowania imprez dla najmłodszych czytelników. Było kolorowo, gwarno i miło. Odwiedzili nas wspaniali goście. Dzieci miały możliwość na żywo spotkać się z autorkami książek panią Leonardą Szubzdą i panią Anną Kropiewnicką, które odkryły nam tajemniczy świat swojej twórczości. W spotkaniach autorskich uczestniczyły dzieci z grupy “Bratki” z Przedszkola nr 5 oraz uczniowie klasy I c ze Szkoły Podstawowej nr 1.

Pani Anna Kropiewnicka zaprezentowała swój najnowszy dorobek literacki w naszej bibliotece. Placówka wzbogaciła się o interesujące tytuły: “Łąkowe opowieści”, “Wierszorymki dla Antosia i Malwinki”, “Gdzie mieszkają litery” oraz “Alfabet zwierząt”. Wszystkie przeczytane przez autorkę na spotkaniu z dziećmi wiersze zawierały wątki edukacyjne i humorystyczne. Wiersze o zwierzętach łąkowych posłużyły do przedstawienia scenki z żabą i bocianem oraz bocianem i ślimakiem. Pani Anna w oparciu o swoje utwory poprowadziła zabawy, gdzie zabrała wszystkie dzieci w podróż alfabetycznym pociągiem do magicznych miejsc gdzie mieszkają litery. Miłym akcentem była chwila, w której każdy uczestnik spotkania otrzymał egzemplarz książki autorki i mógł otrzymać od niej autograf.

12 maja 2022 r. “Storczyki” z Przedszkola nr 5 odwiedziły Oddział dla Dzieci. Najmłodsi czytelnicy zobaczyli najpiękniejsze pozycje literatury dla dzieci zgromadzone w naszej placówce. Przeczytana na głos książka “Najpiękniejszy ogródek Borsuka” M. D. Arnolda zainspirowała dzieci do zrobienia własnego ogródka. Przygotowana przez nie grządka i zasiane warzywa stworzyły piękny, kolorowy ogród. Dopełnieniem całego przedsięwzięcia był własnoręcznie zrobiony płot.

Ostatniego dnia obchodów Tygodnia Bibliotek gościliśmy grupę “Krokusy” z Przedszkola nr 5, która po raz pierwszy przekroczyła progi Oddziału dla Dzieci. Przedszkolaki z wielką ciekawością oglądały pomieszczenie biblioteki. Dowiedziały się w jaki sposób szukać interesujących je książek, jak należy zachowywać się w wypożyczalni i czytelni. Dzieci wysłuchały też kilku wierszy ze zbioru pt. “W zagrodzie” znanej i lubianej przez nie polskiej autorki Anny Edyk- Psut . Bardzo dobrze poradziły sobie z zagadkami i wybrały się w dźwiękową podróż do krainy zwierząt. Okazało się, że maluchy na temat bajek wiedzą dużo. W trakcie spotkania odkryły, że biblioteka jest magicznym miejscem, w którym mieszkają niezliczone ilości bajkowych postaci. Spotkanie zakończyła wspólna zabawa pacynkami.

Mamy nadzieję, że dzieciaki będą pamiętały, że biblioteka to królestwo książek i czytelników oraz przekonały się o tym, że można w niej świetnie się bawić oraz sympatycznie spędzać czas.


Zobacz również