231 lat po uchwaleniu Konstytucji

Zdjęcie grupowe

Miała być odpowiedzią na pogarszającą się sytuację wewnętrzną i międzynarodową Rzeczypospolitej Obojga Narodów, która jeszcze 150 lat wcześniej stanowiła jedną z największych potęg europejskich i była największym krajem na terenie Starego Kontynentu. Sejm Wielki uchwalił ją 3 maja 1791 roku, po trwających ponad siedem godzin obradach. 231 rocznicę tego wydarzenia uczcili mieszkańcy Sokółki oraz przedstawiciele lokalnych władz i instytucji podczas obchodów, które zorganizowano we wtorek 3 maja 2022 roku.

Pierwszym akcentem obchodów było nabożeństwo w intencji Ojczyzny, jakie o godz. 8 rozpoczęło się w sokólskiej cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego. Trzy godziny później uczestnicy uroczystości zebrali się na mszy w Sanktuarium Najświętszego Sakramentu przy kościele parafialnym pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce. Uroczystej liturgii przewodniczył Dziekan Dekanatu Sokólskiego ks. Bogusław Urban. Kazanie wygłosił ks. Andrzej Dębski.

Po mszy uczestnicy uroczystości na czele z Miejską Orkiestrą Dętą wraz z mażoretkami z Sokółki oraz pocztami sztandarowymi, przemaszerowali pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Uroczystość patriotyczną pod pomnikiem poprowadził Michał Gieniusz. Przemówienia okolicznościowe wygłosili: Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska, Wicestarosta Sokólski Jerzy Białomyzy, Poseł na Sejm RP Mieczysław Kazimierz Baszko, Wicewojewoda Podlaski Bogusława Szczerbińska oraz Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Wiesława Burnos.

Do organizatorów uroczystości wpłynęły listy od: Wiceministra Edukacji i Nauki Dariusza Piontkowskiego, Posła do Parlamentu Europejskiego Tomasza Frankowskiego, a także Posłów na Sejm RP Jarosława Zielińskiego, Krzysztofa Truskolaskiego i Stefana Krajewskiego.

Kolejnym punktem obchodów było złożenie wieńców przez poszczególne delegacje. Na zakończenie przed publicznością wystąpiły mażoretki i Miejska Orkiestra Dęta z Sokółki.

(DB) Fot.: D. Biziuk


Zobacz również

Skip to content