Zaproszenie na Święto Wiosny „Navruz”

Związek Tatarów RP Oddział Bohoniki oraz Muzułmańska Gmina Wyznaniowa zapraszają na Święto Wiosny „Navruz”, nad którym honorowy patronat objęła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska oraz Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki.

Plakat

Navruz w dosłownym tłumaczeniu oznacza Nowy Dzień. Jest to czas nastrajający optymistycznie do życia, zapewne dlatego, rezolucja ONZ głosi, iż Navruz to „afirmacja życia w harmonii z naturą, świadomość nierozerwalnego związku między konstruktywną pracą i naturalnym cyklem odnowy, a także troskliwego i pełnego szacunku do naturalnych źródeł życia.

Program imprezy będzie bogaty zarówno w prezentacje artystyczne, pokazy, atrakcje dla dzieci jak i warsztaty dla dorosłych.

W trakcie święta odbędzie się modlitwa oraz wykład historyczny o osadnictwie tatarskim na Podlasiu.

Na scenie będzie można oglądać wiosenne prezentacje artystyczne w wykonaniu Tatarskiego Zespołu Taneczno-Wokalnego „Buńczuk”, Tatarskiego Zespołu Dziecięco-Młodzieżowego „Buńczuk”, zespołu ESFANE z Litwy oraz gości z Azerbejdżanu. Momentem kulminacyjnym będzie koncert Karoliny Cicha z zespołem.

Nie zabraknie również gier i zabaw dla najmłodszych. Atrakcje dla nich zapewnią profesjonalni animatorzy dla dzieci.

Dorośli będą mogli wziąć udział w wielu warsztatach: kuchni tatarskiej, plecionkarskich i ziołowych. Będą mogli również zmierzyć się w konkursie kulinarnym. Zwycięzcy otrzymają ciekawe nagrody.

Nie zabraknie oczywiście pokazów. Grupa AMM Archery zaprezentuje umiejętności łucznicze oraz tradycyjną jurtę tatarską. Uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w turnieju łuczniczym. Nowością natomiast będzie inscenizacja ślubu tatarskiego w całości przygotowanego przez wolontariuszy. Na wszystkich uczestników będą czekały tradycyjne tatarskie dania i napoje.

Impreza odbędzie się na świeżym powietrzu w Bohonikach, przy Domu Pielgrzyma, 7 maja (sobota) od godziny 12:00.

Współfinansowanie: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Zajazd u Mahmeda i Lokalna Grupa Działania „Szlak Tatarski”.

Partnerzy: Województwo Podlaskie, Gmina Sokółka.

Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki oraz Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Patronat Medialny: Nowiny, isokolka.eu, sokolka,tv.

Katarzyna Bułkowska

Skip to content