Turniej szachowy “Matowanie w Lirze”

W niedzielę 20 lutego 2022 r. sala “LIRA” Sokólskiego Ośrodka Kultury opanowana była przez młodych szachistów i ich rodziców.

Turniej otworzyła p. Agnieszka Kozakiewicz p.o. Dyrektora SOK. Pani Agnieszka podkreśliła rolę szachów w rozwoju dziecka i wpływ na dalszą karierę dziecka.

Turniej szachowy "Matowanie w Lirze"

W tym dniu odbyły się dwa turnieje:
1. Turniej dla dzieci ur.2010 r i młodszych “Matowanie w Lirze”
2. Turniej “Mamy i Taty”

Turniej zorganizował Sokólski Ośrodek Kultury przy współpracy Akademii Sportów Umysłowych Sokółka. Celem turniejów było integrowanie rodziców poprzez współuczestniczenie w rozwoju pasji dzieci do szachów. Drugim celem był “turniejowy chrzest szachowy” szachistów, którzy rozpoczęli edukację szachową w Sokólskim Ośrodku Kultury w październiku 2021 r.

W turnieju dzieci “Matowanie w Lirze” grało 32 szachistów z szkół i przedszkoli: Sokółka, Janów, Białystok, Suwałki i Warszawa. Dla 14 młodych szachistów był to pierwszy start w poważnym turnieju szachowym. Turniej rozegrano tempem 20 minut plus 10 sekund za posunięcie na dystansie 7 rund. Dla szachistów uczęszczających na zajęcia szkoleniowe w SOK od października 2021 roku był to poważny i emocjonujący sprawdzian. Wypadł celująco.

Siedmiu debiutantów turniejowych zdobyło pierwsze stopnie wtajemniczenia szachowego kat V:
1. Kocisz Emila – Przedszkole nr 5 Sokółka
2. Płocharczyk Emila – Przedszkole nr 1 Sokółka
3. Hołowieszko Jan – SP Janów
4. Lengiewicz Karol – SP Korycin
5. Taudul Adam – SP nr 1 Sokółka
6. Rzędzian Adam – SP 24 Białystok
7. Nasuta Wiktor – SP Janów

W klasyfikacji Open ,,Matowanie w Lirze” miejsca na podium wywalczyli:
I miejsce Dziełak Aleksander SP Janów – 7 pkt
II miejsce Wnorowski Wiktor MUKS Stoczek Białystok – 6 pkt
III miejsce Supeł Sebastian SP Janów – 5 pkt

Szczegółowe informacje na http://www.chessarbiter.com/turnieje.php

W turnieju “Mamy i Taty” udział wzięło 16 rodziców. Rodzice rozgrywali turniej tempem 10 minut + 5s za posunięcie na dystansie 7 rund. Walka na szachownicach była emocjonująca. Rodzice kibicowali swoim pociechom a dzieci rodzicom.

I miejsce p. Weronice Łobacz – Warszawa 6 pkt.
II miejsce p. Stupak Bartosz – Sokółka 5 pkt.
III miejsce p. Hołownia Artur – Sokółka 5 pkt

Wszyscy szachiści zostali nagrodzeni Pucharami, dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi. Nagrody ufundował Sokólski Ośrodek Kultury.

Składam podziękowanie w imieniu rodziców i swoim p. Agnieszce Kozakiewicz z Sokólskiego Ośrodka Kultury za zorganizowanie grupy szkoleniowej młodych szachistów w SOK i turnieju ,,Matowanie w Lirze”.
Dziękujemy za udostępnienie sali turniejowi oraz ufundowanie nagród szachistom. Szachiści i rodzice liczą na dalszą owocną współpracę z Sokólskim Ośrodkiem Kultury w rozwoju pasji do królewskiej gry.

Józef Bochenko – Sędzia turnieju


Zobacz również