Podsumowanie roku 2021 w sokólskiej bibliotece

Koniec każdego roku kalendarzowego to zawsze czas podsumowań minionych 365 dni. Rok 2021 pokazał, że czytelnicy nie zapomnieli o bibliotece. Pomimo trwającej pandemii zrealizowano mnóstwo planów zarówno w formie stacjonarnej jak i hybrydowej. Cieszymy się, że propozycje biblioteki przypadły Wam do gustu.

Środki finansowe pozyskane z projektów oraz od sponsorów pomogły placówce zorganizować mnóstwo wydarzeń kulturalnych.

Podsumowanie roku 2021 w sokólskiej bibliotece

Przez cały rok odbywały się spotkania autorskie, warsztaty, wystawy, wernisaże, konkursy, różnego rodzaju akcje biblioteczne (m.in. Tydzień Bibliotek, Narodowe Czytanie, Noc Bibliotek) oraz wakacje dla dzieci. W Filii bibliotecznej nr 1 odbywały się spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki. Przeprowadziłyśmy także dwa autorskie projekty warsztatowe – „Zero waste w bibliotece” promujący ekologiczny styl życia oraz „Z biblioteką będzie lepiej” promujący bibliotekę jako miejsce będące odskocznią od rzeczywistości cyfrowej. Wydano także pierwszy e-book.

Trzeba podkreślić, że Czytelnicy częściowo przenieśli się do „wirtualnego świata”. Dlatego w podsumowaniu ważne jest aby uwzględnić nową, elektroniczną ofertę biblioteki. Czytelnicy mogli korzystać on-line z platformy LEGIMI. W ciągu roku aplikację Legimi założyło 76 czytelników, którzy korzystając z darmowych kodów wypożyczyli 1394 ebooki. Warto wspomnieć, że od listopada 2021 nasza oferta obejmuje także audiooboki.

A na koniec jeszcze troszkę statystyki…

Nasze placówki wzbogaciły się w tym roku o 3346 egzemplarzy książek oraz 132 audiobooków. Zakupy to w większości literatura piękna, którą czytelnicy chętnie wypożyczają. Kupiliśmy również wiele nowości z literatury popularnonaukowej, m.in. z działu psychologii, który w minionym roku cieszył się ogromną popularnością. Jak co roku, wychodząc naprzeciw osobom starszym i słabowidzącym zakupiliśmy 31 nowych tytułów pisanych dużą czcionką.

Do naszych placówek uczęszczało 2352 aktywnych czytelników. Wśród najbardziej poczytnych książek znalazły się pozycje: „Czuła przewodniczka” Natalii De Barbaro, „Gdzie śpiewają raki” Delii Owens, „Jak mniej myśleć mniej. Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych” Christela Petitcollina, a także wszystkie książki Remigiusza Mroza, Katarzyny Puzyńskiej, Maxa Czornego, Ałbeny Grabowskiej i Lucindy Riley.

Drodzy Czytelnicy! Serdecznie Wam dziękujemy za wszystkie odwiedziny, wypożyczenia, rezerwacje, propozycje zakupu oraz za udział w organizowanych przez nas spotkaniach, konkursach i wydarzeniach literackich. Do zobaczenia w bibliotece! Wszystkiego dobrego w Nowego Roku!

Beata Grecka
Biblioteka Publiczna w Sokółce


Zobacz również

Skip to content