Kultura romska w malarstwie Joanny Brzozko

28 grudnia 2021 R. w Bibliotece Publicznej w Sokółce odbył się wernisaż wystawy pt. „Kultura romska w malarstwie Joanny Brzozko”.

Kultura romska w malarstwie Joanny Brzozko

To pierwsza wystawa młodej artystki, której przodkowie wywodzą się z osiadłych Cyganów we wsi Igryły. Zainspirowana historiami o cygańskich taborach, które gościnnie wędrowały do swoich pobratymców do tejże miejscowości, rozpoczęła malarską przygodę z obrazami nawiązującymi do ich kultury. Początkowo malowała pejzaże wyłącznie dla rodziny i przyjaciół, jednak z czasem zaczęła prezentować je również poza kręgiem swoich najbliższych.

Wernisaż wystawy „Kultura romska w malarstwie Joanny Brzozko” to pierwsze tak poważne przedsięwzięcie w karierze malarskiej autorki. Jest to również efekt rocznego stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami na rok 2021.

Na spotkaniu mieliśmy zaszczyt gościć m.in.: Wicemarszałek Województwa Podlaskiego – Panią Wiesławę Burnos, przedstawicieli Stowarzyszenia Dziedzictwo Kulturowe Igrył, wielu sympatyków kultury romskiej oraz w imieniu Burmistrz Sokółki Ewy Kulikowskiej, jej zastępcę Adama Kowalczuka.

Obrazy pani Joanny będzie można oglądać do 31 grudnia 2021 R. w holu biblioteki.


Zobacz również

Skip to content