Wystawa „Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie”

Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza do zapoznania się z elektroniczną wersją wystawy upamiętniającej 103. rocznicę Powstania Wielkopolskiego.

Plansza tytułowa

Wystawa powstała m.in. dzięki współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego i przedstawia lokalne wielkopolskie murale pt. „Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie”, które przypominają o bohaterstwie naszych przodków. Partnerem wystawy jest AMS S.A.

Wystawa „Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie” składa się 17 plansz: planszy tytułowej, merytorycznego opracowania i fotografii wybranych murali. Wybór murali, jako nośników pamięci regionalnej, nawiązuje do tradycji pocztówek z okresu międzywojennego. Dwanaście reprodukcji obrazów malarza i powstańca Leona Prauzińskiego, przedstawiających wybrane sceny Powstania Wielkopolskiego, było okazjonalnie przedrukowywanych i wydawanych. W wystawie do pobrania zawarte zostały reprodukcje czterech dzieł artysty: Przyjazd Ignacego Paderewskiego do Poznania, Zdobycie lotniska niemieckiego w Ławicy, Walki na przedmieściach Poznania i Przysięga wojsk polskich.

Wystawę plenerową można oglądać m.in. w wiatach przystankowych w wielu miastach Polski, a Państwu udostępniamy poniżej jej elektroniczną wersję.

Biuro Programu „Niepodległa”

Skip to content