Obrzędowość pogrzebowa wielokulturowej sokólszczyzny

Sokólski Ośrodek Kultury zaprosił w piątek 19 listopada 2021 r. do Muzeum Ziemi Sokólskiej by porozmawiać o zwyczajach pogrzebowych wielokulturowej sokólszczyzny.

Inspiracja do spotkania stała się książka Dawida Gudela – animatora w Centrum Trzech Kultur w Suchowoli pt. “Zmarły człowiecze. Wielokulturowa obrzędowość pogrzebowa w gminie Suchowola”. Pan Gudel zaprezentował obrzędy i zwyczaje związane z religią judaistyczną.

Rozmowa o zwyczajach pogrzebowych wielokulturowej sokólszczyzny

Do udziału w rozmowie zaproszeni zostali również kapłani kościoła katolickiego i prawosławnego: proboszcz parafii p.w. św. Antoniego Padewskiego – ks. Jarosław Ciuchna oraz ksiądz wikariusz parafii prawosławnej w Sokółce – ks. Łukasz Ławreszuk. Jak również opiekun Tatarskiego Centrum Kultury Islamu w Suchowoli – imam Ramil Khyrow.

To niezwykle refleksyjne spotkanie pokazało jak ważne jest godne pochowanie osób najbliższych. Natomiast każdy z “rytuałów przejścia” winien się odbyć z zachowaniem wszystkich obrzędów, nie tylko dla spokoju ducha zmarłego i ułatwienia mu dostąpienia życia wiecznego , ale też dla spokoju sumienia żyjących.

I jak powiedział imam Ramil Kyhrow “Nieważne do jakiego Boga się modlisz i jak się on nazywa, ważne są twoje uczynki i jakie było twoje życie doczesne”.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa “Śladem czterech kultur. Sokólskie nekropolie w obiektywie Wojciecha Panow” – Wzgórza Sokólskie, na której otwarcie zapraszamy w najbliższy piątek 26 listopada 2021 o godz. 17.00 do Muzeum Ziemi Sokólskiej

Cała rozmowa dostępna jest pod linkiem:
https://www.facebook.com/MuzeumZiemiSokolskiej/videos/291316552999840

Sylwia Nowakowska
Zdjęcia: K. Frejus, E. Wiśniewska


Zobacz również