W kinie “Sokół” uczczono rocznicę odzyskania niepodległości

11 listopada 2021 r. , w dniu rocznicę odzyskania niepodległości naszego kraju, w kinie Sokół wystąpiły zespoły muzyczne Sokolskiego Ośrodka Kultury: AZALiSZ oraz Chór Seniora. Przygotowany przez nie, pod kierunkiem Pauliny Oseńko, program słowno- muzyczny przedstawiał drogi do niepodległości z punktu widzenia matki, żony, kobiety. 

Azalisz na scenie

Tytuł wydarzenia artystycznego – Ułańskie kobiety. Matki polskiej lament – był swoistą okładką do pokazania różnych ról kobiet w okresie przed 1918 rokiem i ich znaczenia w walce o suwerenność Polski. Dzielne niewiasty nie tylko żegnały synów, mężów, kochanków lecz również brały czynny udział w wydarzeniach militarnych tamtego okresu. W przedstawieniu starannie dobrano pieśni i te znane patriotyczne, żołnierskie, i te współczesne. Dopełnieniem utworów muzycznych były fragmenty tekstów poetyckich i pamiętników wojennych.

Podniosła atmosfera Święta Niepodległości osnuta była mgiełką niepokoju wynikającą z obecnej sytuacji na bliskiej nam granicy. Początek koncertu okazał się być zaskoczeniem dla wszystkich. Niespodziewanie na scenie znalazła się niewielka, czteroletnia dziewczynka, która na pytanie o chęć pomocy w prowadzeniu koncertu przez Agnieszkę Kozakiewicz, wyraziła wolę zaśpiewania piosenki. Ku wielkiemu zaskoczeniu wszystkich oświadczyła, że będzie to piosenka pt. „Jeszcze Polska nie zginęła”. Cała sala powstała i wtórując drobniutkiej blondyneczce o cieniutkim głosiku odśpiewała pierwszą zwrotkę polskiego hymnu. Taka wzruszająca chwila rozpoczęła nasz koncert, w trakcie którego nie zabrakło też uśmiechu i zadumy.

Wśród gości znalazła się także Burmistrz Pani Ewa Kulikowska oraz Burmistrz Pan Adam Kowalczuk, którzy wspólnie ze wszystkimi odśpiewali kilka znanych i lubianych pieśni patriotycznych. Na zakończenie wybrzmiały życzenia Pani Burmistrz oraz podniosła w swym charakterze Rota.

SOK, Zdjęcia: Krzysztof Frejus, Sylwia Nowakowska


Zobacz również

Skip to content