Warsztaty makramy w czytelni Biblioteki Publicznej

5-6 października 2021 r. w czytelni Biblioteki Publicznej w Sokółce odbyły się warsztaty makramy. Niezwykłej techniki wiązania sznurków uczestniczki warsztatów uczyły się pod okiem Moniki Wierzchoń.

Uczestniczki warsztatów makramy

Prowadząca z urodzenia jest sokółczanką. Z zawodu psychologiem zarządzania, nauczycielem, trenerem, ale przede wszystkim artystką. Posiada Pracownię Artystyczną MW, która jest miejscem kreatywnego rozwoju duszy i świadomości. Prowadzi w niej warsztaty arteterapeutyczne dla dorosłych i młodzieży, gdzie stosuje leczenie sztuką.

Makrama to sztuka wiązania sznurków bawełnianych znana od starożytności. Do pracy używa się tylko dłoni. Samo słowo wywodzi się z języka arabskiego i oznacza wiązaną ozdobę. Sztuka makramy to nie tylko umiejętność wykonania splotów. Dzięki tej technice można ze zwykłego sznurka tworzyć niezwykłe, eleganckie dzieła – dekoracje, makaty, bądź przedmioty użytkowe – torebki, abażury, biżuterię, kwietniki czy firanki. Tworzenie makramy daje ogromną przyjemność, rozwija kreatywność, stanowi doskonały sposób na relaks i oczywiście dostarcza mnóstwa satysfakcji. Na warsztatach uczestniczki poznały dwa podstawowe sploty: płaski i żebrowy. Wykonały makramę na ścianę oraz aniołki i liście.

Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu “Z biblioteką będzie lepiej”, który został dofinansowanie ze środków programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Fundację „Sokólski Fundusz Lokalny” w Sokółce, Gminę Sokółka oraz firmę Metal-Fach.

Katarzyna Bułkowska
Biblioteka Publiczna w Sokółce


Zobacz również

Skip to content