Zakończenie czwartej edycji warsztatów kaligrafii

Wydawać by się mogło, że kaligrafia to relikt przeszłości i zupełnie niepotrzebna już umiejętność. Nic bardziej mylnego. Odzew po trzech edycjach był tak ogromny, że Grupa Nieformalna „Trójka Kobiet Aktywnych” działająca pod patronatem Związku Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Bohoniki podjęła udaną próbę napisania projektu na czwartą edycję akcji.

Warsztaty kaligrafii

Grzegorz Barasiński, kaligraf, autor książki „Kaligrafia” mówi – Kaligrafia jest sztuką starannego i estetycznego pisania, używana jest również do zdobienia artystycznego. Kaligrafia uczy cierpliwości, staranności i pokory. To cnoty, których nam w dzisiejszym zabieganym świecie bardzo brakuje, ale do których podświadomie tęsknimy.

Zainteresowanie było tak wielkie, zarówno ze strony seniorów, dorosłych i młodzieży, że zostały stworzone 2 grupy: początkująca i zaawansowana. Tak jak poprzednie, tegoroczne warsztaty prowadził Jakub Andracki, który tajniki tej sztuki poznał w Warszawie. Każda z grup uczestniczyła w 4 trzygodzinnych warsztatach. Zaplanowano je po trzy godziny lekcyjne ze względu na intensywność pracy manualnej i liczbę ćwiczeń. Jest to optymalny czas pracy dający możliwość poznania nowej techniki i jednocześnie nie obciążający ręki.

We wtorek, odbyło się zakończenie projektu. Spotkanie rozpoczęło się wręczeniem uczestnikom certyfikatów ukończenia kursu. Następnie można było obejrzeć wystawę najlepszych kart kursantów zapisanych piękną kaligrafią. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.

Przedsięwzięcie uzyskało dofinansowanie ze środków programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Fundację „Sokólski Fundusz Lokalny” w Sokółce, Gminę Sokółka oraz firmę Metal-Fach.

Katarzyna Bułkowska

Skip to content